Işık Bayramı: Diwali Festivali

24.10.2022 / Seyahat / Genel

Diwali Festivali, Hindistan'da "ışığın karanlığa karşı zaferini" simgeleyen, "Işık Bayramı" olarak da bilinmektedir.

Işık Bayramı: Diwali Festivali

Divali, Hindistan merkezli olup Hinduların kutladığı ve başlangıcı Hindu takviminin Ashvin ayının 13. gününe, karanlık iki haftanın başlangıcına denk gelen, "ışık festivali" anlamına gelen bir ulusal festivaldir.

Ülkenin en önemli festivallerden biri olan Diwali Festivali ülke genelinde sokaklar ışıklarla donatılarak kutlanıyor. Festival beş gün sürüyor.

diwali bayramı

Kutlamalar da evlerini, iş yerlerini ve sokakları ışıklarla donatmak isteyen milyonlarca Hintli, sabahın erken saatlerinde kendilerini alışverişe atıyor.

Hindistan'da yılın en önemli festivallerinden biri kabul edilen Diwali, hasat mevsiminin sona ermesini simgeliyor. Bayramın kutlandığı ülkelerde Hindular, iyiliğin kazanmasını temsilen havai fişek ve maytaplarla ışıklı gösteriler düzenliyor.

Ev ve sokaklarını da özel ışıklarla donatan Hindular, bayrama girerken kötülüklerden arınmak niyetiyle vücutlarını biber, susam veya Hindistan cevizi yağıyla yıkıyor.

Haftalar öncesinden bayram hazırlıkları yapan Hindu aileler, bayram boyunca evlerine uğramak isteyenlere kapılarını açıyor.

Diwali Işık Bayramı, Hindistan'ın yanı sıra Malezya, Nepal, Sri Lanka, Myanmar, Guyana, Singapur ve Fiji gibi ülkelerde de kutlanıyor.