Islık Çalmak

18.3.2019 / Deneme

İnsanoğlu, gariptir ki; yaşama, üreme, beslenme gibi temel dürtülerini bastırabilen bir yapıda türemektedir.

Islık Çalmak

Bazı erkek aslanların kendi sürüleri içinden veya başka sürülerden henüz dokuz ayını doldurmamış aslan yavrularını öldürdüklerini okumuş yahut duymuşsunuzdur. Dişi aslanlar da nadiren de olsa bakamayacağını hissettiği yavrularını öldürebilmektedir.

Belgesellerde bu durumu açıklanırken ekosistem, doğal seçilim, üreme döngüsü vesaire kavramlara yer verildiğine şahit olabilirsiniz; fakat gaddarlık, canilik, vahşet gibi ifadelerin kullanıldığını duymanız çok zordur.

doğal döngü içinde aslanlar

İnsanoğlu, gariptir ki; yaşama, üreme, beslenme gibi temel dürtülerini bastırabilen bir yapıda türemektedir. Elbette hayvanların bile sergilemediği vahşilikleri yapabilecek bir kapasitesi de vardır; lakin biz insandan beklenen ölçüler üzerinden yazmaya devam edelim.

Biz bu ölçülere evrensel ahlak dendiğini biliyoruz. Bu enteresan ifade dünyanın neresinde olursanız olun insanlık sınırları içinde kalmanıza olanak sağlamaktadır. Ayıp sayılan davranışlarla ilgili yöresel veya ülkesel birtakım küçük farklılıklar olsa da bu farklılıklar sizin diğer ahlak ilkelerine dikkat etmeniz durumunda hoş görülebilir olmanıza yetecektir.

Hoş görülmeyen veya sizi hayvandan bile aşağı düşüren şeylerin içinden cımbızla bir tanesini seçelim bu yazımızda. Konumuz tutarsızlık.

tutarsızlık

Dünya kadınlarının geçmişte yaşadığı trajik, elem verici, yürek burkucu hadiseler üzerine; muhtemelen kravatlı, takım elbiseli ve gayet kıdemli bir grup insan, kadınlara değer vermenin de ahlakla bağlantısını çözmüş olacak ki, kadınlar günü diye bir gün icat etmişler.

Bu özel gün üzerinden kendilerini ifade etme haklarını elde eden kadınların, özgürlüklerini satma hürriyetine de sahip olmaları beklenmiş olmalı.

Femine edilmiş erkeklerin de katılabildiği bu özel gün, kadınların öncülüğünde, yine kadının kullanıldığı, ideolojik bir tavra payanda edilmiş, kapitalist yarar odaklı ve en önemlisi ahlaksızlığa kapı aralayabilecek güçte bir malzemeye dönüşeceğini o kıdemli insanlar hesap etmiş olmalılar.

kadınlar günü

Islık çalmak, kendimizi ifade etmenin bir yoludur. Neşeli olduğumuzu belli etmek, bir arkadaşımızın dikkatini çekmek yahut giden bir aracı durdurmak için başvurduğumuz bir yöntemdir çoğu zaman. Kıdemliler kullanmadıkları halde bilirler ki, büyüklerin yanında, mezarlıklar ve ibadethanelerin civarında yahut dini bir ritüel uygulanırken ıslık çalmak ayıp kabul edilmiştir.

İşin ahlaksızlık boyutu ıslık çalınmasında değil, kadınların değerini koruması adına ortaya konmuş bir günde, değer ifade eden şeylerin çiğnenmesine göz yumduğumuz tutarsızlığımızda.