İSMEK Genel Sergisi Yoğun İlgi Gördü

24.10.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Yavuz Talha DURDU / Genel

İSMEK 22. Yıl Genel Sergi ve Festivali’nde düzenlenen çeşitli etkinlikler ile gelen ziyaretçiler festival havasında geçen serginin tadını çıkardı.

İSMEK Genel Sergisi Yoğun İlgi Gördü

İSMEK’in her yıl düzenlediği geleneksel sergi, 2018 yılında 16-23 Ekim tarihleri arasında düzenlendi. Birçok önemli ismi ağırlayan sergiye ilgi çok büyüktü. Sergi kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler ile ziyaretçiler renkli anlar yaşadı.

Yenikapı Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde ilk kez düzenlenen İSMEK 22. Yıl Genel Sergi ve Festivali’nin açılışını İBB Başkanı Mevlüt Uysal yaptı. Açılışa İBB Başkanı Mevlüt Uysal’a İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu, İBB İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman ve İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürü de eşlik etti.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Açılışın ardından hafta içi ve hafta sonu yoğun ilgi gören sergide sunulan öğrenci eserlerinin yanı sıra seminerler de düzenlendi. Bilişim eğitimlerinden muhasebe eğitimlerine, grafik eğitimlerinden moda eğitimlerine kadar birçok çeşitli alanda düzenlenen seminerler ziyaretçilerden tam not aldı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

Genel sergide İSMEK uzmanlık okullarının stantları da vardı. Her okul kendi bünyesinde yaptığı eserleri sergiledi. Bilişim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından yapılan robotlar büyük ilgi gördü. Kişisel Gelişim Okulu, Müzik ve Gösteri Sanatları Okulları, Fırıncılık ve Pastacılık Okulu ve Güzel ve Saç Bakım Hizmetleri Okulu’nda da birbirinden farklı etkinlikler düzenlendi.

Özellikle Grafik ve Tasarım Okulu standında yer alan yeşil perde ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Yeşil perde karşısında konuşma yapan ziyaretçiler arka planda çeşitli görseller kullanabildi. Ayrıca VR Gözlük denemesi yapan öğrenciler, kendilerini 3D olarak hazırlanan bir evin içerisinde buldu. Gözlük sayesinde her şeyi gerçekmiş gibi algılayan ziyaretçiler renkli anlar yaşadı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi Fuaye Salonu’nda düzenlenen çeşitli konserler ile ziyaretçilerin kulaklarının pası silindi. Türk sanat müziğinden batı kültürüne kadar her tarzdan müzik şöleninin yaşandığı festivalde sahneyi İSMEK öğretmen ve öğrencileri aldı. Her gün düzenlenen konserler büyük beğeni topladı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Yavuz Talha DURDU

Fuaye salonu haricinde etkinlik alanında ve seminer salonunda da İSMEK öğretmen ve öğrencileri tarafından çeşitli konserler verildi. En çok beğeniyi “Kemençenin Dilinden Karadeniz” etkinliği ile dinleyenlere kemençe şov sunan grup aldı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

İSMEK İstihdam Departmanı tarafından organize edilen Kariyer Günleri’de genel sergi içerisinde yer alan etkinliklerden bir tanesiydi. İSMEK öğrencileri iş veren birçok firma ile bir araya geldi. İki gün süren etkinlikte binlerce öğrenci firmalar ile birebir görüşerek iş başvurularında bulundu.

Kariyer Günleri’ne katılamayan öğrenciler eğitim aldıkları kurs merkezlerine giderek bölge istihdam uzmanı ile iletişime geçebilirler.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

İSMEK, düzenlediği genel sergi içerisinde bir de defile programına yer verdi. Birbirinden ünlü isimlerin sergilediği kıyafetleri ise Çolpan İlhan Moda Okulu Moda Tasarımı branşında eğitim alan öğrenciler tasarladı. Metafor adı verilen defilede 56 parçalık koleksiyon yer aldı.

İSMEK Çolpan İlhan Moda Okulu’nda eğitim alan 48 öğrencinin imzasını taşıyan 56 parçalık eserler, ünlü modeller tarafından sergilendi. Tasarımları gerçekleştiren öğrencilerin çizgi aşamaları ile başlayıp podyuma çıkardıkları kıyafetler, moda dünyasında büyük yankı uyandırdı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

İSMEK 22. Yıl Genel Sergi ve Festivali kapsamında 4 farklı yarışma da düzenlendi. Pastacılık, 3D Dijital Tasarım, 3D Moda Tasarımı ve Fotoğrafçılık yarışmalarında dereceye giren yarışmacılar ödüllerini İBB Hayat Boyu Öğrenme Müdürünün elinden aldı.

İSMEK 22. Yıl Genel Sergi ve Festivali’nde en çok dikkat çeken alan kostüm denemelerinin de yapıldığı giyim üretim teknolojileri alanıydı. Birbirinden güzel kostümleri deneyen ziyaretçiler, kendi fotoğraflarını çekerek sosyal medya hesaplarında paylaştılar. Her yaştan ziyaretçilerin denediği kostümlerde renkli kareler ortaya çıktı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

Festival havasında geçen genel serginin etkinlikleri de ziyaretçileri büyüledi. Etkinlikler arasında en dikkat çekeni ise ziyaretçilerin kendi isimlerini Japonca ve Korece yazdırması oldu. Ayrıca İSMEK Güzellik Okulu öğretmenleri tarafından düzenlenen çeşitli etkinlikler de ziyaretçilerin ilgisini çekti. Yapılan etkinlikler arasında Terrarium yapımı ve Çocuk Gelişim Okulu tarafından yapılan boyama etkinlikleri de vardı.

İSMEK Genel Sergi ve Festivali

Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN

Serginin en anlamlı etkinliği ise, Oğuzhan Mete, Leon Tufan ve Erdem Karayel isimli üç işitme engelli arkadaşın oluşturduğu DEF RAP grubunun, “Eller Konuşur” adlı parçalarını sergiledikleri gösteriydi. İşitme engellilerle, işitme engeli olmayan toplum arasında bağlantı kuran bu gösteri sonucunda, ziyaretçiler, işitme engelli arkadaşlarla diyalog kurma imkânı buldu.