İstanbul Metrosunun Logosu Değişiyor mu?

07.09.2021 / Genel

Son günlerin en güncel tartışmalarından biri olan “İstanbul metrosu için ortaya çıkan yeni logo” nasıl ve ne amaçla ortaya çıktı?

İstanbul Metrosunun Logosu Değişiyor mu?

Geçtiğimiz seçimlerde el değiştiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi üzerinden yapılan siyasette sular durulmuyorken, tartışmalara bir yenisi daha eklendi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun 6 Eylül’de paylaştığı “İstanbul’da metronun yeni simgesi!” tweeti ortalığı hem karıştırdı hem de alevlendirdi.

Bir kısım kullanıcılar, metronun alışılageldik ve başarılı logosunu tümüyle değiştirmenin mantıksız ve yanlış bir hareket olduğunu söyleyerek, yeni simgede yer alan “U”nun ne anlam ifade ettiğini bulmaya çalışırken, diğer yandan bazıları ise, İBB’nin yeni yönetiminin geldiği ilk andan beri eski logoları değiştirdiğini, bunun şimdi mi dert olduğunu dile getirip değişimi destekledi.

Peki Olayın Aslı Nedir?

Bu ve benzeri tartışmaların temelini oluşturan siyasette ayrışma, yapılan hizmetlerdeki yarışın da halka fayda sağlanmasından ziyade, oy potansiyelini artırmaya yönelik olduğu için, maalesef ki millet olarak her zaman iki farklı kutbun siyasi otoriteleri arasında çimen gibi ezilmeye mahkûm oluyoruz.

Özellikle “biz bunu yaptık, siz ne yaptınız?” tartışmalarının “metro”yla ilgili kısmına ket vurmak için hazırlanan yeni logo, sadece Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen metro hatlarında geçerli olacak bir simge. Yani, hali hazırda kullanılan meşhur “M” harfi tarihe gömülmüyor.

Neden “U” harfi?

Henüz bu konuyla ilgili net bir açıklama yapılmamış olsa da, Ulaştırma Bakanlığı’nın “U”su olması en muhtemel teori. Bunun yanı sıra, Adil Karaismailoğlu’nun attığı son tweetteki “U devri” ibaresi, bir “U” dönüşü ile yanlıştan dönmeye de atıfta bulunuyor olabilir.