İstanbul Yıldız Parkı

18.9.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat

Beşiktaş ile Ortaköy arasında yaklaşık 46 hektarlık alana kurulu olan Yıldız Parkı, İstanbul’un en gözde mekanlarından bir tanesi konumunda.

İstanbul Yıldız Parkı

Yıldız Parkı Korosu’nun tarihi 1520’li yıllara dayanmaktadır. Kanuni Sultan Süleyman döneminde adı geçen korunun 1600’lü yıllara gelindiğinde “Kazancıoğlu Bahçesi” olarak adlandırıldığı bilinmektedir.

Her Metre Karesine Altın Döküldü

II. Abdülhamid’in tahta gelişinden sonra Yıldız Parkı’na yerleştiği tarihi kayıtlar arasında yer alıyor.  II. Abdülhamid Malta, Çadır, Şale, Kaskat, Limonluk, Set ve Cihannüma köşkleri ile Saray Tiyatrosu’nu inşa ettirirken, büyük paralar harcayarak düzenlettiği koru için hatıra defterine “her metre karesine altın döküldü” ifadesini yazmıştır.

1994’te kira mukavelesi yenilenmeyerek kullanımı İstanbul Büyükşehir Belediyesine geçen köşkler ve parkta, aralarında 400 yıllık olanlarla birlikte nadir bulunan sekoyaların yanı sıra çamlar, sedirler, köknar, ladin, dişbudak, porsuk, ardıç, akçaağaç, meşe, yalancı akasya, sofora, at kestanesi, menengiç, Çin şemsiye ağacı, Amerikan lale ağacı, acem dutu, sabunağacı, kaymakağacı ve oya ağacı gibi çoğunluğu yabancı kökenli 120’den fazla egzotik ağaç ve çalı türü bulunuyor.

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı’nda yer alan sincaplar ise oldukça sevimliler. İnsanlara pek yanaşmasalar bile onları izlemek size keyif verecektir.

Özellikle hafta sonu fotoğraf çekimi için giden birçok kişi var. Yıldız Parkı Korusu içerisinde çok güzel kareler yakalayabilirsiniz. Doğum günü ya da evlilik teklifi gibi organizasyonları da yapabileceğiniz park içerisinde asma köprüyü de ziyaret etmeyi unutmayın.

Malta Köşkü

Yıldız Parkı içerisinde yer alan iki köşkten biri olan Malta Köşkü, muhteşem boğaz manzarası eşliğinde size unutulmaz bir kahvaltı hizmeti sunuyor. Randevu alınmadığı için erken saatlerde gitmenizde fayda var.

Çadır Köşk

Yıldız Parkı içerisinde yer alan bir diğer köşk de Çadır Köşk’tür.  Yeşillikler içerisinde kahvaltı yapmak istiyorsanız tam size göre bir yer. 10 kişi ve daha fazla grup halinde gidecekseniz randevu yaptırmanız gerekiyor.

Yıldız Parkı Korusu’na Nasıl Gidilir?

Beşiktaş meydana geldiğiniz zaman, Ortaköy istikametinde yürüyerek Yıldız Parkı’na ulaşabilirsiniz. Meydandan yaklaşık 10-15 dakikalık bir yürüme mesafesi uzaklığındadır.