İstanbul'da Bulunan Ücretsiz Müzeler

10.09.2020 / Kültür / Sanat / Eğlence

Müze denilince aklınıza hemen giriş ücreti gelmesin. Çünkü İstanbul’da bazı müzeleri ücretsiz ziyaret edebiliyorsunuz.

İstanbul'da Bulunan Ücretsiz Müzeler

İstanbul, ücretli ve ücretsiz birçok müzeye ev sahipliği yapıyor. Müze ziyaretlerinizde “Müze Kart” alıp bazı müzelere ücretsiz bazı müzelere de cüzi miktarda ödeme yaparak giriş yapabiliyorsunuz. Özel müzelerde ise kart geçerli olmuyor. Her özel müzenin giriş ücreti de değişkenlik gösterebiliyor. Fakat bazı müzeler var ki “Müze Kartı” olmasa bile ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

kazım karabekir paşa müzesi

Kazım Karabekir Paşa Müzesi

Kazım Karabekir Vakfı’na ait olan Kazım Karabekir Paşa Müzesi, Salı ve Perşembe günleri 09.00 ile 16.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

Günümüzde müze olarak ziyaret edilebilen köşk, Sultan II. Abdülhamid’in Maarif Nazırı Antepli Münif Tahir Paşa tarafından İtalyan mimar ve heykeltıraş Rozette’ye ahşap olarak inşa ettirilmiştir.

Kâzım Karabekir Vakfı tarafından 2005 yılında köşkün iki katında Kâzım Karabekir Paşa adına Kültür ve Turizm Bakanlığı denetiminde özel bir müze kuruldu.

Adres: Erenköy, Kazım Karabekir Sk. No:4, 34738 Kadıköy / İstanbul

atatürk evi müzesi

Atatürk Evi Müzesi

Osmanbey’de yer alan Atatürk Evi, toplamda 3 kattan oluşuyor. İçerisinde Atatürk’e ait kişisel eşyalar da yer alıyor. 45 dakikanızı ayırarak gezebileceğiniz evde Mustafa Kemal Atatürk, Milli Mücadele çalışmaları sırasında kiracı olarak oturmuştur.

Günümüzde müze olarak kullanılan bina, 28 Mayıs 1928 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından satın alınmıştır. 1942 yılında İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı olan Lütfi Kırdar tarafından Atatürk İnkılabı Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.

Adres: Halaskargazi Caddesi No: 250 Şişli / İstanbul

sait faik abasıyanık müzesi

Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Kitaplarının telif hakkını ve mal varlığını Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlayan Türk hikâyeciliğinin öncülerinden Sait Faik Abasıyanık’ın Burgazada’da yaşadığı ve pek çok hikâyesini kaleme aldığı köşk, ilk olarak 22 Aralık 1959 yılında açılmıştır.

Adres: Çayır Sokak No:15 Burgazada / İstanbul

iş bankası müzesi

İş Bankası Müzesi

2004 yılına kadar İş Bankası’nın İstanbul şubesi olarak kullanılan binanın, 2005 yılı itibari ile müze olmasına karar verildi.

İş Bankası Müzesi,  1 Ocak ve Pazartesi günleri ile Ramazan ve Kurban Bayramlarının ilk günleri hariç diğer günler 10.00 ile 18.00 arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

pera müzesi

Pera Müzesi

2005 Haziran ayı itibari ile ziyaretçilerini ağırlayan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından açıldı.

Pazartesi günleri kapalı olan müzeyi Salı – Cumartesi günleri arasında 11.00 ile 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müzenin ücretli olduğu günlerde tam bilet için 25 TL, indirimli bilet için 10 TL ve tek seferde 10 bilet üstü alan grup indirimleri için 20 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca engelli vatandaşlar ile bir adet refakatçileri, 12 yaş altı çocuklar, ICOM kart sahipleri, MMKD üyeleri ve basın mensupları, Çarşamba günleri öğrenciler, Cuma günleri saat 16.00'dan sonra herkes Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilir.

Adres: Asmalı Mescit, Meşrutiyet Cd. No:65, 34430 Beyoğlu/İstanbul

mehmet arsay klasik otomobil müzesi

Mehmet Arsay Klasik Otomobil Müzesi

Meryem ve Mehmet Arsay’ın 12 yıllık çabalarının sonucunda Halkalı’da açılan müze, Cumartesi ve Pazar günleri 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilmektedir.

Adres: Atatürk Mahallesi İkitelli Caddesi No:178 34330 Halkalı / İstanbul

sakıp sabancı müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul'da Boğaziçi'nin en eski yerleşimlerinden Emirgan'da yer almaktadır.  Modern bir galerinin eklenmesiyle 2002 yılında ziyarete açılan müzenin sergileme alanları 2005 yılındaki düzenleme ile genişletilerek, teknik düzeyde uluslararası standartlara kavuşmuştur.

Müze sadece Çarşamba günleri ücretsiz ziyaret edilmektedir.

Adres: Sakıp Sabancı Cd. No:42 Emirgan / İstanbul

istanbul modern müzesi

İstanbul Modern Sanat Müzesi

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak kurulan İstanbul Modern Sanat Müzesi, 2004 yılında kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Müze, Pazartesi günleri kapalı olup Salı – Pazar günlerinde 11.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Müze girişinde tam bilet için 35 TL, indirimli bilet için 20 TL, 10 kişi ve üzeri grup alımlarında 28 TL ödeyerek ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca İstanbul Modern üyeleri, engelli ziyaretçiler, 12 yaşından küçük çocuklar, ICOM, CIMAM, MMKD kart sahipleri müzeyi ücretsiz ziyaret edebilmektedir. Perşembe günleri ise tüm halka ücretsiz hizmet vermektedir.

Adres: Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi No:99 Beyoğlu / İstanbul

cumhuriyet eğitim müzesi

Cumhuriyet Eğitim Müzesi

Cumhuriyetimizin 75. yılı kutlamaları çerçevesinde cumhuriyetimizin Temel İlke ve Değerleri’nin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamak amacı ile 1998 yılında kapılarını ziyaretçilerine açmıştır. Müze, Cumartesi ve Pazar günleri kapalı olup diğer günlerde 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Sultanahmet Endüstri Meslek Lisesi, Tarihi Kılıçhane Binası Fatih / İstanbul

sirkeci garı müzesi

Sirkeci Garı Müzesi

İstanbul Demiryolu Müzesi olarak da bilinen Sirkeci Garı Müzesi, 2005 yılında 45.5 metrekarelik bir alanda hizmet vermeye başladı.

Müze, Pazar ve Pazartesi günleri ile resmi tatil günlerinde kapalı olup diğer günlerde 9.00 ile 12.30 ve 13.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilmektedir.

Adres: TCDD İstanbul Demiryolu Müzesi İstanbul Gar (Sirkeci) Hocapaşa Mah. Eminönü / İstanbul

salt galata ve osmanlı bankası müzesi

Salt Galata ve Osmanlı Bankası Müzesi

Sergi alanı olarak kurulan Salt Galata’nın içerisinde Osmanlı Bankası Müzesi de yer almaktadır. Müze, Pazartesi günleri, 1 Ocak, 1 Mayıs, Kurban ve Ramazan Bayramlarının iki günü kapalı olup diğer günlerde 11.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet vermektedir.

Galata Adresi: Bankalar Caddesi No: 11 Karaköy / İstanbul

istanbul deniz müzesi

İstanbul Deniz Müzesi

Türkiye'nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan Deniz Müzesi, içerdiği koleksiyon çeşitliliği açısından dünyanın sayılı müzelerinden birisidir.

Yılbaşı, dini bayramların ilk günü ve Pazartesi günleri kapalı olup; hafta içi 09.0017.00, hafta sonu 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzenin giriş ücreti yetişkinler için 12 TL, öğrenciler için ise ücretsizdir.

Adres: Deniz Müzesi Komutanlığı Sinan Paşa Mh. Beşiktaş Cad. 6/1 Beşiktaş / İstanbul

ahmet hamdi tanpınar edebiyat müze kütüphanesi

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Edebiyatı’nın en önemli isimlerinden romancı, öykücü ve şair Ahmet Hamdi Tanpınar'ın adını taşıyan Edebiyat Müze Kütüphanesi’ni 2011 yılında ziyarete açmıştır. Kütüphanede 1000’i aşkın yazarın 9021 adet kitabı mevcuttur.

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi, Pazar hariç haftanın diğer günleri 08.30 – 20.30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Resmi tatil günlerinde kapalıdır.

Adres: Alemdar Mah. Alemdar Cad. Alay Köşkü, 34122 Fatih / İstanbul