İstanbul'da Piknik Yapılacak Yerler

11.05.2022 / Seyahat / Genel

Şehrin kalabalığından bunalanlar için bir kaçış adresi olan piknik alanları, İstanbullulara hafta sonlarını değerlendirme imkânı sunuyor.

İstanbul'da Piknik Yapılacak Yerler

Yaz ayları denilince akla ilk gelen aktiviteler arasında piknik yer alıyor. Özellikle şehrin keşmekeşliğinden sıkılanların hasret kaldığı bu aktivite için yazın son demlerinde İstanbul’un hem Avrupa hem de Anadolu yakasındaki piknik yerleri misafirlerini bekliyor.

O zaman İstanbul’da piknik yapılacak yerler, piknik mekanları listeme göz atarak sizde rotanızı belirleyebilirsiniz.

aydos mesire alanı

Aydos Mesire Yeri

İstanbul’un Anadolu Yakası’nda piknik ve doğa yürüyüşü yapmak için gidebileceğiniz en güzel noktalardan birisi “Aydos Mesire Yeri“dir. İstanbul’da oturuyorsanız ki özellikle Anadolu Yakası’ndaysanız piknik ve doğa yürüyüşü yapmak için gidebileceğiniz en güzel noktalardan birisi “Aydos Mesire Yeri“dir.

Eğer ailece piknik yapmak ve doğanın sesini dinlemek istiyorsanız şehrin tam ortasında yer alan Aydos mesire alanını değerlendirebilirsiniz.

  • Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerinin ortasında yer alıyor.
  • İstanbul’un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi burada bulunuyor.
  • Deniz bisikletine binebileceğiniz bir gölü de var.
  • Piknik – mangal yapımına uygundur.
  • Büyük bir alan olduğu için hafta sonu ne kadar yoğun olsa da yer bulunabiliyor.
  • İçeride göl kenarında tesisler mevcut olduğundan göl kenarında yemek yiyebilir, göl kenarlarında oturabilirsiniz.

polonezköy tabiat parkı ve mesire alanı

Polonezköy Tabiat Parkı Piknik Alanları

İstanbul’un saklı bahçelerinden biri olan “Polonezköy Tabiat Parkı” özellikle ilkbahar ve yaz aylarında İstanbullunun popüler gezi duraklarından biri olmaya devam ediyor. Mis gibi havası, yürüyüş ve koşu parkurları, çocuk oyun alanları ve piknik yerleriyle eşsiz bir hafta sonu gezisi sunan bu park, Adampol olarak da bilinen Polonezköy’de bulunuyor. Beykoz ilçesine bağlı olan bu tarihi Polonya köyü ise başlı başına İstanbul’da görülmesi gereken doğa harikalarından biri.

Polonezköy Tabiat Parkı, İstanbul’un ilk ve en büyük tabiat parkı olma ünvanına sahip olmasıyla da dikkat çekiyor. 1994 yılında tabiat parkı ilan edilmiş bu alan renkli bitki örtüsü ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini büyülüyor.

taşdelen mesire yeri

Taşdelen Mesire Yeri

Taşdelen Mesire Alanı adını; Çam, Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı 2000 dönüm orman içinde 38.000 metrekare alan içinden çıkan meşhur ve tarihi Taşdelen kaynak sularından almıştır.

Özellikle pazar günleri diğer günlere oranla çok daha kalabalık olan mesire alanını eğer bir pazar ziyaret edecekseniz sabahın erken saatlerinde yola çıkmanız önerilmektedir.

göztepe tabiat parkı ve piknik alanı

Göztepe Tabiat Parkı ve Piknik Alanı

Göztepe Tabiat Parkı ve Mesire Alanı İstanbul’un Beykoz ilçesinde 2013 tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Çoğunlukla piknik alanı olarak kullanılan tabiat parkında ayrıca kuş gözlemciliği, doğa yürüyüşü yapılabilir. Bazı dönemlerde bölgede bahar şenlikleri de yapılmaktadır.

dilburnu mesire alanı

Dilburnu Mesire Alanı

Büyükada’da yer alan bir mesire alanı olan Dilburnu, hem konum hem de olanakları itibariyle çok sevilen adreslerden biri haline geldi. Özellikle yaz aylarında pek çok ziyaretçi ağırlayan alanın böylesine sevilmesinin sebepleri arasında alanda hem piknik yapılabiliyor hem de denize girilebiliyor olması geliyor.

Dilburnu Tabiat Parkı, 6.88 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Tabiat Parkının tamamı orman olup hakim ağaç türü kızılçamdır. Deniz manzarasına sahip alanda manzara seyir terasları bulunmaktadır. Dilburnu Tabiat Parkı, önemli bir kuş göç yolu üzerinde bulunmaktadır.

kaymak donduran piknik alanı

Kaymak Donduran Piknik Alanı

Beykoz Kaymakdonduran Ormanı, Beykoz Kaymakdonduran Mesire Alanı olarak da bilinir. Mega Kent İstanbul’un Anadolu Yakası’nda yer alan Beykoz Kaymakdonduran Ormanı şehrin adeta akciğerleri.

Şehrin en güzel en sakin mesire alanlarından birisi olan Kaymakdonduran Ormanı, yüzlerce çeşit bitkiye ve canlıya da ev sahipliği yapıyor. Beykoz Kaymakdonduran mesire alanı genelde sakinliği biliniyor. Piknik için gelenlerin kullanabileceği banklar mesire alanında mevcut.

Masaların birbirlerine olan mesafelerinin oldukça açık olması da buranın tercih edilmesinde ayrıca etkili bir unsur. Mesire alanı oldukça temiz ve alanın doğal yapısı hiçbir şekilde bozulmamış olup alandaki masaların ahşaptan olduğu hemen göze çarpıyor. Ayrıca ormanlık alanda içerisinde bir de küçük bir kafeterya hizmet veriyor. Beykoz Kaymakdonduran Ormanı’na ulaşım ise hem toplu taşıma otobüsleriyle hem de özel araçlarınızla mümkün.

mihrabat tabiat parkı

Mihrabat Tabiat Parkı

Mihrabat Korusu Anadolu yakasında görüp görebileceğiniz en güzel, en eşsiz manzara sahip. Gidenlerin hayran kaldığı ve 180 Çeşidin bulunduğu açık büfesiyle sabah kahvaltınızı büyük bir zevkle yapacağınız sayılı yerlerden bir tanesi.

Koruda doğa yürüyüşü yapabileceğiniz gibi çayınızı, kahvenizi yudumlayabileceğiniz cafe ve restoranlar da bulunuyor. 15 bin metrekare alana sahip. Aynı anda 2 bin 500 kişiyi ağırlayabilen işletmenin 400 araçlık otoparkı ve 2 ayrı davet alanı var.

elmasburnu piknik alanı

Elmasburnu Piknik Alanı

İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Riva bölgesinde bulunan ve 11 Temmuz 2011 tarihinde Tabiat Parkı olarak ilan edilen bölge, 13,34 hektar büyüklüğe sahiptir. Riva’nın doğa güzelliklerini keşfetmenize imkan sağlayacak, Elmasburnu Tabiat Parkı içerisinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Kızıl sincap, yılan kartalı, köstebek, ebabil ve kafkas sülünü gibi çeşitli yabani hayvan türlerinin de yaşam sürdüğü Tabiat Parkı içerisinde, yaban hayatı fotoğrafçılığı ve yaban hayatı gözlemciliği aktivitesi gerçekleştirilebilir. Trekking, yüzme, manzara seyri ve plaj oyunları gibi çeşitli aktiviteler gerçekleştirebileceğiniz, Elmasburnu Tabiat Parkı’nda piknik de yapabilirsiniz.

Şelale Piknik Alanı

Karayolundan Ağva istikametine giderken Kurfallı’dan İsaköy ayrımına girip İsaköy ile Gökmaslı arasında kalan, Göksu nehrinin kıyısındaki dingin bir piknik alanıdır.

aydos mesire alanı

Aydos Yeşil Vadi Piknik Alanı

Aydos Ormanı’nın Güney tarafında yer alan Aydos Yeşil Vadi Piknik Alanı, doğası ile piknik severlere ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçilerini büyüleyen alana genelde aileler gitmektedir.

bentler tabiat parkı

Bentler Tabiat Parkı

Bentler Tabiat Parkı, İstanbul ili, Sarıyer İlçesi, Bahçeköy Mahallesi bitişiğinde Belgrad Ormanı içerisinde yer almaktadır.

Belgrad Ormanı içerisinde yer alan Bentler Tabiat Parkı, Osmanlı döneminden kalma bentleri ve doğası ile hafta içi ya da hafta sonu fark etmeden, doğa ile buluşmak isteyenler tarafından tercih ediliyor.

Tabiat parkında yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, bisiklet parkurları, WC, büfe ve piknik alanları bulunuyor. Belgrad Ormanı içerisinde bazı bölümlerde mangal yasağı bulunurken bazı bölümlerinde ise serbest.

göktürk göleti mesire yeri

Göktürk Göleti Mesire Yeri

Eyüp’te Göktürk Göleti Tabiat Parkı içerisinde yer alan mesire alanı, ziyaretçilerine göl manzaralı bir gün geçirme imkânı sunuyor.

Belgrad Ormanları’na yakınlığıyla da bilinen Göktürk Göleti Tabiat Parkı’na ulaşımı iett otobüsleri ve minibüsler ile de yapabilirsiniz.

Göktürk Göleti Mesire Alanı, Esenler Belediyesi’nin işletmesine verilmiştir. İçerisinde 2 adet Esenbahçe adı altında tesis bulunmaktadır. Bunlardan biri daha küçük bir cafe tarzında iken, diğeri dış ve iç mekanı ile misafirlerine restoran olarak hizmet vermektedir.

Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanı

Avrupa Yakası’nın en güzel piknik alanlarından biri de Çatalca’da yer alan Çiftlikköy Tabiat ve Mesire Alanıdır. Özellikle kalabalığın daha az olduğu bir piknik yeri olması sebebiyle tercih edilen mesire alanında, piknik masaları birbirine uzak konumlanmaları ile dikkat çekiyor. Bu yönüyle de piknikçiler tarafından oldukça seviliyor.

marmaracılık milli parkı

Marmaracık Milli Parkı

İstanbul'un Karadeniz kıyıları tarafında konumlanan Marmaracık Milli Parkı, çeşitli doğal zenginliği ile hepimize kucak açıyor. Bitkileri, hayvanları ve temiz havası ile İstanbullular için harika bir kaçamak noktası.

Milli park sınırları içerisinde pikniğin yanı sıra yaz aylarında denize girebilir, koşu ve yürüyüş yapabilir, bisiklete binilebilir, kuş gözlemi yapabilir, çadır kurabilir ya da bungalov konaklama birimlerinde konaklayabilirsin.

neşet suyu tabiat parkı

Neşet Suyu Tabiat Parkı

Sarıyer'in Bahçeköy mahallesinin 6 km kuzeybatısında ve Falih Rıfkı Atay Tabiat Parkı'nın yanında yer alan park, 67.47 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Tabiat parkının güneybatısında, Kırkçeşme su kanalı üzerinde yer alan Büyük Bent bulunmaktadır. Park içinde bir sarnıç kalıntıları ve bir namazgah bulunmaktadır.

Bizans döneminde yapılan içme suyu kanallarının yüzyıllar boyunca kullanıldığı biliniyor. Ormanda çok meşhur olan içme suyu ve şifa kalitesi yüksek memba suları da bulunmaktadır. Bu memba sularından biride “Neşet suyu” dur. Belgrad'ın tam merkezinde bulunan Neşet suyu, yürüyüş ve koşu parkurları bulunmaktadır.

sultangazi kent ormanı

Sultangazi Kent Ormanı

İstanbul’un en yeşil alanlarından biri olan, her yaştan ziyaretçinin keyifli vakitler geçirebileceği Sultangazi Kent Ormanı, İstanbullunun hafta sonu için popüler gezi duraklarından biri. Yeşilin her tonunu maviyle birleştiren bu ormanlık alan, Mimar Sinan Şehir Ormanı ve Hacı Bektaş-ı Veli Şehir Ormanı olarak iki bölümden oluşuyor.

Sultangazi sınırları içerisinde yer alan bu kent ormanı, 2010 yılından beri hizmet veriyor. Açıldığı günden günümüze İstanbul’un en önemli çekim merkezlerinden biri olmayı sürdüren bu ormanlık alanda yangınların önlenmesi için mangal yapımı yasaklanmış durumda.