İyi Bir Yazı Yazmak İçin 6 İlke

10.02.2021 / Eğitim / Genel

Günümüzde sıkça yapılan bir hobi olmasa da bazen akademik bazen de iş gereği kalemi elimize alıp birkaç paragraflık yazı yazmamız gerekiyor.

İyi Bir Yazı Yazmak İçin 6 İlke

Konu bulmak, başlık seçmek, anlaşılır ve akıcı bir yazı dili sunmak gibi birçok şeye dikkat etmeniz gereken bu alanda her ne kadar alışıldık bir düzeniniz olsa dahi zorlanmamak elde değil. Özellikle okuyucular nezdinde iyi bir intiba oluşturmak ve etik açıdan oldu-bittiye getirmemek için üzerine durmanız kaçınılmaz hale geliyor.

“İyi bir yazı konusu nasıl bulunur?”, “Bu konuyu yazarken nelere dikkat edilmeli?” ve “Bitirmekte sıkıntı yaşadığınız bir dokümanın yazımı nasıl kolaylaştırılır?” gibi soruların cevapları için işte size 6 ilke:

1) Yazı yazmaya başlamadan önce yazı okuma alışkanlığı edinin

Her işte olduğu gibi üretimden önce üretim sürecini öğrenmek, bu sürece vakıf olmak ve deneyimlemek gerekir. Yazım dünyasında da bu böyledir. Hangi türde yazıyor ya da yazmak istiyorsanız, o türün öne çıkan yazarlarını ve yayımlarını takip etmek gelişim sürecinizde büyük rol oynayacaktır.

Pek tabi siz de profesyonel ve tecrübeli bir yazar olabilirsiniz. Ama gelişen ve değişen dünya gündemi ve şekillenen sektörel bilgilere vakıf olmak için öğrenme sürecini her daim devam ettirmeniz gerekir. İçinde bulunduğunuz zaman ve bu zamanı yaşayan okuyucu kitlesi “ne istiyor?”, “yazımlarınız onlara ne kadar hitap ediyor?” ya da “yazımlarınızı onlara hitap edecek şekilde nasıl derleyebilirsiniz?” gibi sorulara cevap vermek kaçınılmaz olmaktadır.

Bu sebeple, yazım dünyasında yer almak istediğiniz “kültür-sanat, tarih, spor” vb. alanlarla ilgili kendinizi sürekli okuyucu konumunda da bulundurmanız ve güncel bilgi ve akışı takip etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

iyi yazı yazma teknikleri

2) Kendinize kaynaklar bulun

Alanınızla ilgili dokümanları okumak için elbette belirli kaynaklardan yararlanacaksınız. Ve bu kaynaklar ileriye yönelik de sizlere yardımcı olmaya devam edecek.

Özellikle belirli alanlarda en güncel ve en özgün içerikleri takip edebileceğiniz web sitelerinin bildirimlerini açarak, bu konuları yakından takip edebilir ve ilk okuyucu olabilirsiniz.

Pek tabi yararlanacağınız kaynaklar dijital dünyayla sınırlı değil. Kütüphanenizden ya da kütüphanelerimizden yararlanmayı unutmayın.

iyi bir yazı yazmak için göz önünde bulundurulması gereken ilkeler

3) İlgi çekici birden fazla konu bulun

Yazı yazmak için ilgi çekici bir konu bulmak oldukça önemli. İster haber ister hikâye ister makale yazın, ilgi duyulmayacak bir şeyler yazmak istemezsiniz. Ve ilgi çekici bir konu bulduğunuzda da onu kaçırmayı göze alamazsınız.

Fakat burada dikkat etmeniz gereken iki şey var. Birincisi, yazıyı çeşitli sebeplerle tamamlayamayabilir ya da tamamlamaktan vazgeçebilirsiniz; ikincisi, tamamlayacaksanız bile hemen ardından gelecek süreç için aynı kısır döngüye düşebilirsiniz.

Bunun çözümü oldukça basit. Karşınıza çıkan ve severek yazacağınız her konuyu not alın. Hatta yazı yazarken keşfettiğiniz diğer konuları da alt başlıklar halinde sıralayın. Böylece hem bir şey kaçırmamış olursunuz hem de sürecinizi dilediğiniz gibi yönetebilirsiniz.

4) Yazıya başlamadan önce anahtar kelimeler belirleyin

Bir yazı konusu belirlediğinizde az çok nelerden bahsedeceğinizi kafanızda şekillendirirsiniz. Fakat yazım süreci zihinsel olarak sizi yoracağı için bazen önemli nüansları kaçırıp tıkanabilirsiniz. Bu yüzden yazıya başlamadan önce kafanızda şekillenen konuları ve başlıkları basit anahtar kelimeler halinde yazmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Bu anahtar kelimeler, daha sonra yazınızı dijital ortamda yayınladığınızda ya da yayınlamak istediğinizde de size yardımcı olacaktır.

iyi yazı yazma ilkeleri nelerdir

5) Önemli kelimeleri, öbekleri ve cümleleri belirtin

Yazınızı sağlıklı bir şekilde tamamlamak ve okuyuculara sunmak oldukça keyif verici olabilir ama okuyucuların da aynı şekilde keyif alması gerekmekte. Bunun için de konunun ilgi çekiciliğinin yanında kolaylıkla okunabilir ve akıcı olması da ehemmiyet taşımakta.

Bunu sağlamak için yazının içerisinde önemli gördüğünüz anahtar kelimeleri, kelime öbeklerini ya da belirli cümleleri kalın, italik ya da altı çizili olarak belirtebilir ve bu şekilde yazının kilit noktalarını da vurgulayabilirsiniz.

iyi bir yazı yazmanın en önemli ilkelerinden biri vurucu bir başlık seçimidir

6) Vurucu bir başlık seçin

Bir yazının olmazsa olmazı diyememekle birlikte en önemli parçalarından biri olarak sayabileceğimiz başlık, yazının konusunu ve temasını okuyucuya önden sezinletirken aynı zamanda dokümanınızı bulunur kılmak için de fazlasıyla yardımcı olmaktadır.

Yukarıdaki tüm maddeleri tamamladığınızda ortaya çıkan minimal eserinizin son dokunuşu olarak seçeceğiniz başlık, olabildiğince kısa şekilde nasıl akılcı bir anlatıma sahip olduğunuzun da göstergesi olacak ve okuyucuları ilk karşılayan ve okunmanıza doğrudan etki edecek bir öneme sahip olacaktır.