Japonya'da MEB’in Yaptığı İlk Film

01.11.2021 / Sinema / Kültür / Sanat

Zenjiro Sanae Yamamoto’nun “Çömlek” manasıyla çevirebileceğimiz “Senga Tsubo” filmi, eğitici mesajlar içeren bir binbir gece masalıdır.

Japonya'da MEB’in Yaptığı İlk Film

“Balıkçı ve Cin” adıyla geçen bu geleneksel halk hikâyesinin içine filmde, Machiavelli'nin The Prince kitabındaki aslan ve tilki fablı eklenmiştir. The Pot filmi özetle şu şekildedir:

Akranlarıyla oyun oynamaya bile vakit ayıramayan bir genç, balıkçı babasının mutluluğu için her gün balığa çıkar ve bu şekilde geçimlerini sağlar. Bir gün yine denize açılır ve ağına bir çömlek takılır. İçinden bir cin çıkar. Cin, genci yemekle tehdit eder fakat genç, “sen o kadar büyüksün ki böyle küçük bir çömlekten çıkman mümkün değil. Tekrar gir de kanıtla bakalım.” diyerek zekâsını kullanır ve kibirli cini tekrar çömleğin içine tıkar. Ve ona “Aslanla Tilki”nin hikâyesini anlatır (bu hikâye için filmi izleyebilirsiniz). Derken şeytan ya da canavar dersini alır ve kendisini tekrar özgür bırakan gence minnetini göstermek için altın dolu bir çömlek armağan eder.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yaptırılan ilk animasyon filmi olan 1925 yapımlı Senga Tsubo filmi aslında, Sanae Yamamoto tarafından kurulan Yamamoto Manga Seisakusho tarafından üretildi. Çizgisel detaylı arka plan ve karakterizasyonun yanı sıra ilk defa karakterlere konuşma balonları eklenerek, intertiteldan (özellikle sessiz filmlerde görüntü arasına koyulan metin kartlarına verilen isim) muaf bir yapım oluşturulmuştur.