Japonya'daki İlk Siyasi Anime

15.10.2021 / Kültür / Sanat / Sinema

1. Dünya Savaşı’nın ardından Japonya’da yaşanan siyasi krizler üzerine bilinçli bir algı oluşturma gayesi güden Shinpei Goto, daha önce aynı isimle yayınladığı kitapta, evrensel siyasetin Japonya’yı ne denli zor duruma soktuğunu detaylı bir şekilde yazmış; hatta düşüncelerini çeşitli meydanlarda konuşmaya dökmüştür. 

Japonya'daki İlk Siyasi Anime

Son olarak ileri görüşlü bir hamle yapmış ve kitle iletişim araçlarının gücünü kullanmak adına, Junichi Koichi’nin yarattığı bir animasyonla düşüncelerini tekrar etmiştir. Ve bu animasyon filmi ile büyük bir kitlesel hareketin öncüsü haline gelmiştir.

Ana başlığını “Siyasetin Etikleştirilmesi” şeklinde çevirebileceğimiz filmde gerçekten önemli politik anekdotlara ulaşmak mümkün. Bugün bile birçok coğrafyada rastlanabilecek kirli siyasetin temellerine inilen ve bunun çözümüne değinilen Shinpei Goto’yu konu alan film, çizimden çok hareketli (slaytvari) metin içeriğine sahip günümüz animasyon anlayışından oldukça uzak. Daha çok bir konuşmanın sunumunu izliyormuşsunuz gibi hissettiren yapım, yer yer daha anlaşılabilir olmak adına, birbirinden bağımsız örnek animasyonlarla desteklenmiş. Bu da günümüz izlence anlayışıyla oldukça uyumsuz.

Yine de o günün şartları düşünüldüğünde, yalnızca siyasi olarak değil animasyon sektörü için de bir mihenk taşı olan “Ethicization of Politics” incelemeye değer bir çizgi film olarak karşımıza çıkmakta. Bu yüzden siz değerli çizgi severler için, filmin altyazısını hazırlamayı bir borç bildik. Yararlanarak izlemeniz dileğiyle.