Joe Ruby Hayatını Kaybetti

28.08.2020 / Genel

Tüm zamanların en efsane çizgi filmlerinden Scooby-Doo'nun yaratıcısı olan Joe Ruby, 87 yaşında hayatını kaybetti.

Joe Ruby Hayatını Kaybetti

Birçok insanın izlemeye doyamadığı 7’den 70’e herkesin sevdiği çizgi film olan Scooby Doo’nun yaratıcısı olan Joe Ruby, doğal nedenlerden dolayı 87 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Scooby Doo, dört arkadaş ve bir köpeğin gizemli olayları çözmeleri için atıldıkları maceraları ele alıyordu. Kimi zaman güldüren kimi zaman düşündüren yapıya sahip olan Scooby Doo, bir döneme damga vuran çizgi filmlerin başında geliyor.

scooby doo yapımcısı joe ruby hayatını kaybetti

Joe Ruby, Hanna Barbera şirketinde iş ortağı olan Ken Spears ile birlikte Scooby Doo’yu tasarlamıştı. Animatör, yazar ve yapımcı olan Joe Ruby, bugün hayatını kaybederek sevenlerini üzdü.

Sanat okulundan mezun olduktan sonra Walt Disney Productions şirketinde kariyerine başlayan Joe Ruby, Hanna Barbera şirketine transfer olunca Ken Spears ile tanışmış ve Scooby Doo haricinde Jabberjaw ve Dynomutt Dog Wonder gibi birçok projeye de imzasını atmıştı.

Daha çok yapımcılıkla ilgilenmeye başlayan ikili Hanna Barbera’dan ayrılmak zorunda kaldı. Ardından Sid and Marty Krofft Television Procductions ve Depatie-Freleng'te yazar olarak göreve başladılar. Scooby Doo’nun büyük patlama yaşaması sonucunda Ruby ve Spears, CBS'in çocuk programları başkanı Fred Silverman tarafından işe alındı.

scoobe doo yapımcısı joe ruby

1977 yılında Silverman ile ABC'ye yönelen Ruby ve Spears, 1977 yılında kendi stüdyolarını kurdu. Hanna-Barbera'nın çatı şirketi Taft Entertainment, ikiliyi 1981 yılında bünyesine kattı. Joe Ruby, Rambo serisi, Polis Akademisi'nin animasyon serisi ve Punky Brewster'da başyapımcı olarak yer aldı. 63 yıldır evli olan Joe Ruby, 4 çocuğa ve 10 toruna sahipti.