John Taylor Kimdir?

07.12.2021 / Biyografi / Genel

İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin 3. Başkanı olan ve peygamber ilan edilen John Taylor, ABD’de doğmayan tek kilise başkanıdır.

John Taylor Kimdir?

1 Kasım 1808 tarihinde İngiltere’de dünyaya gelen John Taylor, James ve Agnes Taylor'ın çocuğudur. Ailesi ve kendisi hiçbir zaman Mormonlukla tanışmamış olan Taylor, İngiltere Kilisesi'nde vaftiz oldu ama Metodist Kilisesi'ne katıldı.

1832 yılında göç ettiği Kanada'nın Toronto kentinde fıçıcılık yapan John Taylor, aynı zamanda yarı zamanlı Metodist papazdı. 28 Ocak 1833'te Leonora Cannon ile bir Metodist Kilisesi'nde evlendi.

john taylor

John ve Leonora Taylor, Kanada'da 1834 ve 1836 yılları arasında Toronto'daki bir dini grubun çalışmalarına katıldılar. Aynı yıl İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi ile tanıştılar. Taylor, İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin kurucusu ve ilk başkanı olan Joseph Smith ve İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'nin ikinci başkanı olan Brigham Young ile yakın bir ilişki kurdu.

1844 yılının Haziran ayında Illinois eyaletinin Carthage kentine giden Joseph Smith'e eşlik etti ve Joseph Smith öldürüldüğünde Taylor ağır şekilde yaralandı.

John Taylor, 1880 ile 1887 yılları arasında İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi'ne başkanlık etmiştir. Kilisenin 3. başkanı olarak Çok Değerli İnci kitabının, kilise tarafından kutsal kitap olarak kabul edilmesine öncülük etmiştir.

John Taylor, 25 Temmuz 1887’de vefat etmiştir.