Johnny Depp'in En Sevilen 5 Karakteri

27.12.2018 / Kültür / Sanat / Sinema

Sinema tarihinin en sevilen oyuncularından biri olan Johnny Depp’i çok farklı karakterlere bürünmesiyle kazıdık aklımıza.

Johnny Depp'in En Sevilen 5 Karakteri

Dramından aşkına, aksiyonundan komedisine kadar neredeyse tüm türlerde bir oyunculuk deneyimi olan ve oynadığı tüm karakterlerin hakkını veren yakışıklı ve sempatik aktör, adının geçtiği her filmde izleyicileri ekran başına kilitliyor.

İşte bu başarılı oyuncunun en sevilen 5 karakteri;

1. Captain Jack Sparrow / Pirates of Caribbean

Serinin ilk filmi olan Karayip Korsanları: Siyah İnci'nin Laneti ile tanıdığımız, ardından devam filmi olarak Karayip Korsanları: Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları: Dünyanın Sonu ve Karayip Korsanları: Gizemli Denizlerde filmlerinde de gördüğümüz ve görmeye doyamadığımız bir karakter Jack Sparrow. Çocukluk dönemlerinin anlatıldığı “Karayip Korsanları: Jack Sparrow” adlı bir kitabı da bulunmakta. Ayrıca karakter, “Disney's Pirates of the Caribbean Online” gibi pek çok oyunda da yer edinmiştir.

Karayip Korsanları film incelemesi için tıklayınız.

Serinin ilk filmi olan Karayip Korsanları Siyah İncinin Laneti ile tanıdığımız, ardından devam filmi olarak Karayip Korsanları Ölü Adamın Sandığı, Karayip Korsanları Dünyanın Sonu ve Karayip Korsanları Gizemli Denizlerde filmlerinde de gördüğümüz ve görmeye doyamadığımız bir karakter Jack Sparrow

Başlangıçta Sparrow, Will Turner'a (Orlando Bloom) rehberlik eden bir düzenbaz olarak tasarlanmış, fakat Johnny Depp, Jack Sparrow karakterinin ağırlığını değiştirmeyi başarmıştır. Göz alıcı ve eksantrik yorumuyla Kaptan Sparrow bir kahramana dönüşmüştür. Depp, üçlemenin ilk filmindeki başarısıyla en iyi aktör olarak ilk Akademi Ödülü adaylığını da almıştır.

2. Edward Scissorhands / Edward Scissorhands

Efsane yönetmen Tim Burton’un 1990 yılı yapımı “Edward Scissorhands” filminin aynı isimli karakteri Edward Scissorhands, yani bildiğimiz adıyla Makas Eller, sadece Johnny Depp’in oynadığı bir karakter olarak değil, sinematografik anlamda da unutulmazlar arasındadır.

Efsane yönetmen Tim Burtonun 1990 yılı yapımı Edward Scissorhands filminin aynı isimli karakteri Edward Scissorhands, yani bildiğimiz adıyla Makas Eller

Gotik bir şatoda yaşayan çılgın bir mucit, insan görünümde bir yaratık tasarlar. Bu yaratığa Edward ismini verir fakat ellerini tamamlayamadan ölür. Edward, elleri yerine monte edilmiş makaslarla yaşamak zorundadır.

3. Willy Wonka / Charlie and the Chocolate Factory

"Charlie’nin Çikolata Fabrikası" ve "Charlie’nin Büyük Cam Asansörü" kitaplarının ve bu kitaplardan ilkinin uyarlaması olan 2005 yapımı “Charlie and the Chocolate Factory” filminin karakteri olan Willy Wonka, çocukluğunda dişçilik yapan babası yüzünden ağzına hiç çikolata ve şeker alamamış, bunların zararlı olduğuna inandırılmış ve bir gün dayanamayıp tattığında ise tadına hayran kalarak babasının evini terk etmiş bir karakterdir.

Charlienin Çikolata Fabrikası ve Charlienin Büyük Cam Asansörü kitaplarının ve bu kitaplardan ilkinin uyarlaması olan 2005 yapımı Charlie and the Chocolate Factory filminin karakteri olan Willy Wonka

Hikayenin devamında Willy Wonka, devasa bir Çikolata Fabrikası'na sahip olur ve bir gün bu Çikolata Fabrikasını devredeceği bir varis seçmek için bir yarışma düzenler. Dünyada bulunan tüm Wonka çikolatalarının sadece beşine Altın Bilet konur. Bu Altın Bilet'i bulan herhangi bir çocuk yarışmaya dahil olacaktır. Sonunda Charlie Bucket yarışmayı kazanır ve Çikolata Fabrikası'na sahip olur.

4. Sweeney Todd / Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: Flet Sokağı'nın Şeytani Berberi, Tim Burton'un yönettiği dram, gerilim, müzikal tarzındaki 2007 Amerikan yapımı film. 8 dalda Tony Ödülü kazanan filmde Johnny Depp, intikam arzusuyla yanıp tutuşan fakat bir o kadar soğukkanlı katil berber, Sweeney Todd’u canlandırmıştır.

Sweeney Todd Flet Sokağının Şeytani Berberi, Tim Burtonun yönettiği dram, gerilim, müzikal tarzındaki 2007 Amerikan yapımı film

Filmde karısına göz koyan güçlü bir hakim tarafından haksız yere Avustralya'ya sürgün edilen Benjamin Barker, karısı ve kızının intikamını almak için yıllar sonra "Sweeney Todd" takma adıyla Londra'ya, burada eskiden kendisine ait olan berber dükkânına geri döner. Amacı karısı Lucy'yi ve küçük kızını kurtarmak ve onu haksız yere hapse gönderen Yargıç Turpin’i öldürmektir.

5. Mad Hatter / Alice in Wonderland

Lewis Carroll'ın “Alice Harikalar Diyarında” ve onun devamı olan “Aynanın İçinden” adlı kitaplarında adı geçen çılgın şapkacı Mad Hatter karakterini, 2010 yılında gösterime giren “Alice Harikalar Diyarında” filminde Johnny Depp canlandırmıştı.

Lewis Carrollın Alice Harikalar Diyarında ve onun devamı olan Aynanın İçinden adlı kitaplarında adı geçen çılgın şapkacı Mad Hatter karakteri