Jüpiter ve Satürn’ün Büyük Kavuşması

05.12.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

21 Aralık 2020'de gerçekleşecek olan Kuzey Yarımküre'nin Kış Gündönümü, çok özel bir göksel olaya şahitlik etmemizi sağlayacak.

Jüpiter ve Satürn’ün Büyük Kavuşması

21 Aralık'taki Kış Gündönümü, Dünya'nın Kuzey Kutbu'nun güneşten en uzak eğiminde olacağını işaret ediyor. Özellikle bu bölgede yaşayan pek çok insan, bu kış ortası karanlığına yol açan ve sürekli kısalan günlerden korkuyor. Ancak bu yıl, erken gün batımlarını daha ilginç ve katlanılabilir hale getirebilecek başka bir göksel olay meydana gelecek.

800 yıl aradan sonra Jüpiter ve Satürn birbirine en yakın konuma gelecek

Tam 800 yıl aradan sonra bu yıl 16-25 Aralık tarihleri arasında, gaz devleri Jüpiter ve Satürn birbirlerine dolunay çapından daha yakın görünecek kadar yaklaşacak. Devasa gezegenler arasındaki bu "büyük kavuşma” dört gözle beklemeye değer olacak.

İşin realite boyutunda bu yakınlaşma uzayda hala büyük bir mesafeyi ifade ediyor fakat bununla birlikte, Dünya üzerinde bir teleskop seyriyle bu iki büyük gezegen "bitişik gezegen" gibi görünecek. Bu fenomenin en iyi görüntüleri ekvatordan gelecek olsa da Jüpiter ve Satürn'ün birleşimini birçok yerden görmek mümkün olacak.

Gökyüzünü en iyi şekilde nasıl görebileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için etkileşimli Stellarium web sitesine bakabilirsiniz. Çünkü bu kavuşumu göremezseniz bir sonrakini görmek için 15 Mart 2080'i beklemeniz gerekecek.

16-25 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek büyük kavuşum teleskopla seyredilebilecek