Kadına Şiddeti Özendiren Diziler

23.08.2019 / Genel / Sinema

Son zamanlarda televizyonlarda ‘kadına şiddet’ içeren çok fazla dizi yayınlanmaya başladı. RTÜK ise sessizliğini koruyor.

Kadına Şiddeti Özendiren Diziler

Türkiye’de her gün kadınlara karşı işlenen suçlarla dolu haberler izliyoruz. Bu haberler artık bitsin diye dua ederken, Türk dizi yapımcıları ısrarla bu konuyu ele alan diziler çekmeye devam ediyor. Aklımıza gelmeyecek işkence yöntemlerini sahneye taşıyarak reyting kazanmak uğruna belki de bir yerlerde eşine şiddet uygulayan bir adama fikir sunuyorlar.

Kadına Şiddet

Son yıllarda sayısı gittikçe artan kadına şiddeti özendiren diziler ve küçük yaşta evlendirilen kızların konu edindiği diziler sayesinde bu hatalar asla düzelmeyecek.

Televizyonda henüz 15 yaşında bir çocuğun evlendirildiğini gören bazı insanlar daha 15 yaşına gelmeden evlenmeye devam edecekler. Çeşitli bahaneler ile eşlerine şiddet uygulayan dizi karakterleri sayesinde gerçek hayatta benzer bahaneler ile eşlerine şiddet uygulayan kişiler türemeye devam edecek.

Kadına Şiddete Hayır

İnsanları şiddete teşvik eden dizi yapımcıları ve oyuncuları reyting ve şöhret uğruna kaç can daha yakmaya devam edecekler? Bu kişiler evlerinde huzurlu bir şekilde yaşarken kaç can daha ölmek için Allah’a dua edecek?

‘Kadına şiddete hayır’ diyoruz ve yapılan şiddetleri asla basit bir suç olarak görmüyoruz. Kadına şiddetin çözümü için atılabilecek en büyük adım, televizyonlardan bu dizileri kaldırmak ve şiddetin konu dilmesini tamamen yasaklamaktır.

Kadına Şiddet Uygulanan Diziler

2017 yılında şiddet sonucu öldürülen kadın sayısı 348’ken 2018 yılında 395 kadın şiddet sonucu hayatını kaybetti. 2019 yılında ise bu rakam şu sıralar 221. Rakamların artmaması için lütfen televizyonlarda kadına şiddet uygulanan dizilere yer verilmesin. RTÜK bu konuda da bir çalışma yapsın.

Kadına yönelik şiddetin her geçen gün artması sonucu internet üzerinde kurulan bir anıt ile şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınların isimleri yaşatılmaya devam ediyor. Her gün güncellenen anitsayac.com adresini ziyaret ederek durumun ne kadar korkunç bir hal aldığını kendi gözleriniz ile görebilirsiniz.