Kadınların Derdiyle Dertlenen 'Pad Man'

18.03.2021 / Sinema

Size izlediğim Pad Man filminden ve filmin konusu ile de bağlantılı olan ve gerçekten bir problem hâline gelen ped sorunundan bahsedeceğim.

Kadınların Derdiyle Dertlenen 'Pad Man'

Birçok kadının temel ihtiyaçlarından biri olan ped, regl, adet ve menstrüasyon döngüsü sırasında oluşan kanamanın sızmasını engellemek için kullanılır. Alternatifleri de olabilir ama kanama için hijyenik ürünler kullanılması şarttır. Yoksa birçok enfeksiyon hastalığına sebebiyet verebilir.

Bunları film için bir spoiler olarak değil de bilgi olarak yazmış bulunayım. Filmin ismi de zaten içeriğe dair bize bilgi veriyor. Eşini fazlasıyla seven baş karakterimiz, eşinin ped sorunu yaşadığını fark eder. Bunun hijyenik olmadığını ve ped kullanmasını eşine anlatmaya çalışır ama eşi de aileyi maddi olarak zorlayacağını düşünerek istemez. Bey abimiz, içinde bulunduğu durumu ve Hindistan’daki ped fiyatlarını da kabullenemez. Yerli ve milli pedi üretmek için yoğun bir uğraş içerisine girer. Bu süreçte de bir dizi trajikomik olayla karşılaşır.

hindistandaki kadınların yaşadığı ped sorununa dikkat çeken film, pad man

Padman filminin bu orijinal konusunun yaşanmış bir hikâyeden uyarlanmış olması da oldukça ilgi çekici bir detay olarak karşımıza çıkıyor. Ben oyuncu kadrosunu ve senaryoyu çok başarılı buldum. Gerçekten izlenmesi gerektiğini ve insanlara bir bakış açısı kazandıracağını da düşündüğüm için tavsiye ediyorum.

Filmde değinilen konu aslında dünyada birçok kadının ortak derdi maalesef. Hâlâ birçok kadın hijyenik ürünlere erişim sağlamakta güçlük çekiyor. Üstüne üstlük yakın bir tarihte Hindistan’da devlet, hijyenik ürünlerin vergilerine zam yapmış durumda! Bu tarz ürünlerin ne denli önemli bir ihtiyaç olduğunu düşünürsek tam tersine indirime gidilmesi gerekir hâlbuki…

Maalesef gerçekten “hijyenik” ürün kullanılmaması durumunda birçok rahim hastalığı ortaya çıkabiliyor. Dünya genelinde kabul edilmesi gereken bir konudur regl/âdet. Artık tabu olmaktan çıkmalı, pedler gazeteye sarılmamalı ya da kadınlar kendinin “pis” olduğunu düşünmemeli, düşündürülmemeli… Sadece kızlarımıza değil, çocukluktan itibaren bunun bir yaşam döngüsü olduğu erkeklere de öğretilmelidir…

Padman filminin fragmanını aşağıdan izleyebilirsiniz: