Kâğıt Sanatlı İklim Değişikliği Vurgusu

24.11.2021 / Kültür / Sanat / Çevre

Mercan resifleri dünyanın en harika ekosistemlerinden biridir ancak iklim değişikliğiyle birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Kâğıt Sanatlı İklim Değişikliği Vurgusu

Yükselen okyanus sıcaklıkları ve değişen ortamın stresi ile mercanların renkli dünyası, mercan ağartma adı verilen süreçle birlikte beyaza dönüşür. Sanatçı Rogan Brown bu sıkıntılı duruma değinmek için kâğıt kesme sanatının hassas güzelliğini kullanıyor.

Mercan şekilli kâğıt katmanlarından oluşan Ghost Coral (Hayalet Mercan) ve Coral Garden (Mercan Bahçesi) eserlerinde, bazı parçaları renkli tutarken bazılarını beyaz olarak bırakan sanatçı, mercanların tehlikede olduğu hissini bize aktarmaya çalışıyor.

Yapıtlarıyla harekete geçerek, bu parçaların denizin altında olup bitenleri içsel bir şekilde ileten “erişilebilir bir görsel metafor” olmasını isteyen Rogan Brown şunları söylüyor:

Organik formların büyüleyici çeşitliliği ve katman katman oluşturulmuş ayrıntıların hassas birikimi, kendi heykellerimi tasarlama ve inşa etme şeklime doğrudan ilham verdi. Dolayısıyla, insan yapımı küresel ısınmanın neden olduğu yükselen okyanus sıcaklıkları nedeniyle bu şaşırtıcı ekosistemlerin aşamalı olarak ağarmasına ve yok olmasına tanık olmak, hem sanatçı hem de insan olarak beni derinden üzüyor. İklim değişikliğinin korkunç etkileriyle karşı karşıya kaldığımızda içimizi saran çaresizlik ve çaresizlik hissine bir yenisini eklemekten kaçınmak için yapabileceğimizi ve gerçekten de kurtarabileceğimizi kurtarmak için harekete geçmeliyiz.

Sanatçının çalışmalarının enfes ayrıntılarını aşağıda görebilir ve daha fazlası için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Rogan Brown paper art reefs 1

Rogan Brown paper art reefs 2

Rogan Brown paper art reefs 3

Rogan Brown paper art reefs 4

Rogan Brown paper art reefs 5

Rogan Brown paper art reefs 6

Rogan Brown paper art reefs 7