Kahraman Aile Binlerce Hayvanı Kurtardı

8.1.2020 / Genel / Çevre

Avustralya genelinde orman yangınları büyüyerek devam ederken, Steve Irwin ve ailesi vahşi yaşamı kurtarma mirasını sürdürüyor.

Kahraman Aile Binlerce Hayvanı Kurtardı

Avustralya'daki orman yangınları yılın bu döneminde görülüyor olsa da, Ağustos 2019'dan bu yana gerçekleşenler şimdiye kadar görülmemiş boyutlarda ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Sadece Yeni Güney Galler'de yaklaşık 1.500 ev kaybedildi ve şimdiye kadar 24 kişi hayatını kaybetti. Binlerce insan yaşadığı bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Avustralya yangınında ölen hayvan sayısı yarım milyara ulaştı

Yarım milyara yaklaşan ölen hayvan sayısı ise tüyler ürpertici. Özellikle kolonilerinin yüzde 30’unun yok olduğu sanılan Koalalar yangınlardan en fazla etkilenen hayvan türü olarak kayıtlara geçti.

Tabi tüm bu felaket haberlerinin yanında iyi şeyler de olmuyor değil. Uluslararası arenadan gelen bağışların, çeşitli STK’ların desteklerinin, sanatçılardan ve halktan gelen bağışlar konuyu gündemde tutuyor ve yaraları sarıyor. Ama olay yerinde doğrudan müdahale ile hayatı canlandırmaya çalışanlar var ki, onlar tam manasıyla kahraman olarak görülüyor.

Avustralya Hayvanat Bahçesi sahipleri olan Steve Irwin ve ailesi 90.000den fazla hayvanı kurtardı

Avustralya Hayvanat Bahçesi sahipleri olan Steve Irwin ve ailesi onlardan biri. Yangınlardan etkilenen 90.000'den fazla hayvanı muayene ederek tekrar hayata tutunmalarını sağladılar. Alanın bir kısmını vahşi yaşam hastanesine çeviren aile, bu konuda çalışan kurumların oldukça yoğun olduğu bu dönemde büyük bir sorumluluk üstlenerek fedakarlık örneği sunuyor.

Timsah avcısı olarak bilinen Avustralyalı TV sunucusu Steve Irwin, hayvanat bahçesini devraldığından beri eşi ve çocukları ile birlikte yönetiyor. 21 yaşındaki kızları Bindi Irwin yaptığı işten heyecan duyduğunu belirterek şunları söylüyor:

Annem ve babam, Avustralya Hayvanat Bahçesi Yaban Hayatı Hastanemizi güzel büyükanneme adadı. Yaban Hayatı Savaşçıları olarak olabildiğince fazla hayat kurtarıyor ve onu onurlandırmaya devam ediyoruz. Bu yürek burkucu gerçek bizim için, kendi adlarına konuşamayanlara ses olmak için bir savaş.

Tüm hastalarına birinci sınıf bakım vermek için gece gündüz aktif olarak çalıştırılan hastanede, maalesef tüm canlılar tekrar sağlığına kavuşamıyor. Yangın sebebiyle ciddi yanıklara maruz kalan bir çok hayvan hala yaşam mücadelesi veriyor.

Irwin’in 16 yaşındaki oğlu Robert ise, bu hayat mücadelelerini ve hastanedeki çalışmaları güncel olarak Instagram hesabında paylaşıyor. En son paylaştığı içeriklerden biri olan şırıngayla beslenen yavru yarasa ise en çok ilgi görenlerinden.