Kahvenin Acılığını Almak İçin Tuz Ekleyin

16.08.2023 / Yiyecek / İçecek / Genel

Herkesin kendine göre bir kahve hazırlama yöntemi vardır. Bazıları demlemelerine şeker eklerken, diğerleri sade içmeyi tercih eder.

Kahvenin Acılığını Almak İçin Tuz Ekleyin

Ancak pek çok kişi, denenebilecek üçüncü bir seçenek olduğunu bilmiyor ve bu acılığın neredeyse tamamını ortadan kaldıran bir seçenek. BirdRespecter adlı bir Twitter kullanıcısı, kahvenize şeker değil tuz ekleyerek acı tadı ortadan kaldırabileceğiniz eğlenceli bir yemek hilesi paylaştı.

Bu ipucu tam olarak yeni olmasa da, olması gerektiği kadar iyi bilinmiyor. Tek yapmanız gereken bir fincan sade kahveye bir tutam tuz eklemek, karıştırmak ve tadına bakmak. Birdenbire kahveniz çok daha lezzetli hale gelecek.

Bu yöntemin neden bu kadar etkili olduğunun bilimsel bir açıklaması var. YouTuber ve barista James Hoffman bunu şu şekilde açıklıyor:

Dilinizin üzerinde bir sürü tat reseptörü vardır ve genellikle yaptığı şey bir zardan geçen sodyum iyonlarını tespit etmektir ve tuzluluk hissedersiniz. Bununla birlikte, bazı sinerjik etkiler de yaşarsınız. Genel olarak tuz, acı bir içeceğin tatlılığı artırabilir ve aynı zamanda acılığı hafifletebilir veya azaltabilir. Bununla birlikte, tuz eklemek kahve içme deneyimini büyük ölçüde artırabilirken, ölçülü kullanılmalıdır. Yüksek tansiyonu veya diğer tıbbi sorunları olan kişiler yeni bir şey denemeden önce doktorlarına danışmalıdır.

Tuzlu kahvenin sırrı