Kalp Cerrahı Dilek Gürsoy'a Büyük Ödül

19.11.2019 / Bilim / Teknoloji / Genel

Yapay kalp alanında başarılı çalışmalar yapan Uzman Dr. Dilek Gürsoy, "German Medical Award 2019" ödülünü alarak bizi gururlandırdı.

Kalp Cerrahı Dilek Gürsoy'a Büyük Ödül

Türk kökenli Yapay Kalp Cerrahi Uzmanı Dr. Dilek Gürsoy, Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen törende, Alman Tıp Ödülü’nü aldı. Tören de yaptığı konuşmasında Türkiye’nin sağlık sektöründe çok ilerlediğine vurgu yapan Gürsoy, 2023 yılında yeni yapay kalbi bir insana takmayı planladıklarını belirtti.

dilek gürsoy

Yapay kalp alanında yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Düsseldorf Kongre Merkezi’nde düzenlenen törende German Medical Award 2019 ödülüne layık görülen Gürsoy, salonu dolduran meslektaşları tarafından uzun süre alkışlandı. Mutluluğu gözlerinden belli olan Gürsoy, gazeteciler ile yaptığı röportaj da çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

2012 yılında Duisburg’da bir kadın doktor olarak ilk kez tam yapay kalp ameliyatını gerçekleştiren Gürsoy, hayvanlarda 20 ve insanlarda 30 başarılı yapay kalp nakli gerçekleştirdi.

almanya tıp öldülünü dilek gürsoy aldı

2023 yılında tamamlanacak olan yeni yapay kalbin sessiz bir şekilde çalışacağını belirten Gürsoy, Türkiye’nin sağlık alanında çok ilerlediğini de cümlelerine ekledi. İşte o konuşma metni:

Bu alanda herkes gözünü Avrupa’ya dikmiş durumda ama durum öyle değil. Türkiye sağlık alanında çok iyi yerlerde, gerek hastaneler gerekse doktorlar konusunda. Çok iyi eğitim görmüş arkadaşlarımız var. Yapay kalp konusunda çalışmalar var, çok değerli hocalarımız var. Yardımım dokunursa eğer her zaman ve her yerde onlarla da çalışmak isterim.