Kanadalı Mühendislerin İlginç Geleneği

12.10.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Kanada’da mühendislik fakültesini bitirip “mühendislik” unvanını alan her birey “Iron Ring” yani demir yüzük takmak zorunda.

Kanadalı Mühendislerin İlginç Geleneği

Kanadalı mühendislerin sıra dışı bir gelenekleri var. Senelerce okul okuyup mezun olduktan sonra “mühendis” unvanını almaları için son bir adımları kalıyor. Mühendislere özgü demir yüzüğü parmaklarına takmaları gerekiyor. Ardından “mühendis” olabiliyorlar.

kanada da mühendislik geleneği demir yüzük

Bu sıra dışı geleneğin ardında ise dram yatıyor. 1907 yılında inşa aşamasındayken yıkılan Quebec Köprüsü, 75 işçinin ölümüne neden olmuştu. Köprünün yıkılmasının sebebi olarak da projenin eksikliği gösterildi. Yani tamamen mühendislerden kaynaklı bir eksiklikten dolayı köprü yıkıldı ve 75 işçi hayatını kaybetti.

kanadalı mühendisler neden demir yüzük takıyor

Aradan geçen yıllara rağmen, köprünün çeliğini simgeleyen yüzüğü her mühendis parmağına takmak zorundalar. Öğrencilerin mezuniyetleri sırasında tören ile yüzükleri taktim edilir ve bir daha çıkarmamaları istenir.

kanadalı mühendisler demir yüzük takıyor

Yüzüğü parmağına takan öğrenciler de yükümlülüklerini bilmek zorunda kalır. O yüzüğe baktıkça geçmişi hatırlar ve yapacakları her hatada insanların ölümlerine sebep olacaklarını bilirler.