Kariyeriniz İçin 11 Yönlendirici Fikir

05.01.2021 / Genel

Birçoğumuz her yıl olduğu gibi yeni yıl hedeflerimizi belirledik ve 365 gün boyunca bunları en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. 

Kariyeriniz İçin 11 Yönlendirici Fikir

Bunların başında, pandeminin getirisi olan sorunlar sebebiyle düzenli spor yapmak ve mali durumları düzene sokmak geliyor ancak kişisel gelişim ve kariyer açısından da yaratıcı bir kişilik edinmek için de hedefleriniz olmalı elbette. 2021'de neye odaklanmanız gerektiği konusunda mücadele ediyorsanız, kolayca benimseyebileceğiz bazı çözüm fikirlerimiz var. Pek tabi alacağınız en önemli karar, hedeflerinizi listelemek ve takip etmek.

Bunu özellikle ocak ayının başında yapmak, neyi başarmak istediğinize dair size daha net bir fikir verecektir. Ancak birkaç fikri yazıp öyle bırakmak yeterli değildir. Bu hedeflere doğru nasıl ilerlediğinizi ve nelerin değişmesi gerektiğini görmek için bu hedefleri zaman zaman (ister haftalık ister aylık olsun) yeniden gözden geçirme taahhüdünde bulunun. İşte sizler için derlediğimiz 11 yaratıcı fikir.

Bol Bol Yazın

Araştırmalar, hedeflerini yazıya döken insanların onlara ulaşma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Aynı şekilde, görülen rüyaların uyanır uyanmaz kâğıda aktarılmasının da bir ilham kaynağı oluşturduğu tespit edilmiş durumda. O halde elinize bir kalem ve kâğıt alarak kendinizi adapte etmeye başlayabilirsiniz.

İşinize Daha Fazla Zaman Ayırın

Yaptığınız işe gün içinde ister beş dakika ister bir saat olsun, biraz daha fazla zaman ayırmanız daha yaratıcı projeler çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Bunun için sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı biraz daha kısıtlayabilir ya da daha iyi bir seçenek olarak, işinize ilham verebilecek sosyal medya hesaplarını keşfedebilirsiniz.

yaratıcı bir kariyer süreci için işlerinizi bölün, küçük parçalara ayırın ve önce en küçük birimi bitirin

Bölün, Parçalayın ve Yok Edin

Listeniz her ne kadar büyük ölçekli projelerle dolu olsa bile bir yerden başlamanız gerekiyor. Dolayısıyla hedeflerinizi parçalara ayırın ve en küçük birimleri öncelikli olarak bitirin. Böylece kalanları bitirmek için kendinizi motive etmiş olursunuz.

Çevrimiçi Ağa Katılın

Profesyonel bir ağ grubuna veya benzer fikirlere ve ilgi alanlarına sahip diğer yaratıcı ruhlarla birlikte olacağınız etkinliklere katılın. Hatta başka bir atılım yapıp siz de arkadaşın çevrenizi ya da çevrimiçi bağlantılarınızı kullanarak bir ağ kurabilirsiniz.

Yeni Şeyler Keşfedin

Alanınızda her zaman denemek isteyebileceğiniz yeni bir şey bulabilirsiniz. Farklı bir yaklaşım veya teknik öğrenmek sadece eğlenceli değil, aynı zamanda faydalı da olabilir. Bir kez öğrendikten sonra, onu mevcut işinize entegre edebilir ve portföyünüzü asla gideceğini düşünmediğiniz yerlere götürebilirsiniz.

Projeniz İçin Alan Oluşturun

Çalışmanız için ayrı bir alan oluşturmanız, hem dilediğiniz gibi bir dağınık düzen oluşturmanıza imkân verir hem de işi bıraktığınız şekilde bulmak devamını getirmek için sizi motive edebilir. Bunun için kendinize basit bir masayı bile ayırabilirsiniz.

Sergi ve Atölyelere Zaman Ayırın

İlgi alanınızla ilgili sergileri ve atölye çalışmalarını takip edip her birine zaman ayırmak daima avantajınıza olacaktır.  Konfor alanınızı terk ederek sizinle aynı konuda emek veren diğer insanların neler yaptığını görebilir ve bu konuda meslektaşlarınızla yarışarak sosyal çevrenizi genişletmenin yollarını arayabilirsiniz.

başkalarının fikirlerini alarak kariyerinizi pozitif yönde yönlendirebilirsiniz

Başkalarının Fikirlerini Alın

İster sektörünüzde işe yeni başlamış bir birey olun isterseniz de profesyonel bir uzman, çalışmalarınızı birileriyle paylaşıp görüşlerini almak ufkunuzu genişletecektir. Bunun için yalnızca yakın çevrenizin değil yer aldığınız dijital platformlarda takipleştiğiniz kişilerin de fikirlerini alabilirsiniz. Böylece, günümüzün en güçlü iletişim ağı olan sosyal medyayı kullanmakta da kendinizi geliştirebilirsiniz.

Çevrimdışı Etkinliklerinizi Artırın

Instagram, Pinterest ya da Youtube’da gezinmek ilham vericidir ancak sizinle aynı düşüncedeki kişilerin uyguladığı projeleri görmek demoralize olmanıza da sebep olabilir. Telefonunuzu, tabletinizi ve bilgisayarınızı kapatıp çevrimdışı olabilir ve bir müzeyi ya da şehir ormanını keşfetmek için yürüyüşe çıkabilirsiniz. Dikkatinizi çeken bazı şeyler size tahmin ettiğinizden daha fazla fikir verebilir.

Kitap Okumayı İhmal Etmeyin

Çevrimdışı ilham bulmanın bir başka yolu da kitap okumaktan geçer. Hem projenizde kullanabileceğiniz yeni fikirler edinebilirsiniz hem de bakış açınızı yönlendirebilirsiniz.

Korkularınızla Yüzleşin

Bir sonraki adımı atmanıza engel olan en büyük şey korkudur. Saçmalamak, eleştiri almak ya da başka bir sebepten çekiniyor olabilirsiniz ama yaratıcı bir çalışma gerçekleştirmek için uygulamalı etkinliklerinizi artırmalı ve ne kadar hatalı ya da alakasız sonuçlar çıktığına aldırmadan risk almaya devam etmelisiniz. Doğru zamanı aramayın çünkü ancak onu elde ettiğinizde doğru zaman olduğunu anlayabileceksiniz ve yaptığınız tüm hataları seveceksiniz.

korkularınızla yüzleşin ve risk almaktan korkmayın