Karnında 35 Yıl Boyunca Kendi Kardeşini Taşıyan Adam

03.08.2023 / Genel / Tarih

1963 yılında Hindistan'da doğan Sanju Bhagat, karnındaki şişkinliği tümör sanarak gittiği hastanede şok edici gerçekle karşılaştı.

Karnında 35 Yıl Boyunca Kendi Kardeşini Taşıyan Adam

30’lu yaşlarına kadar anormal boyutlara ulaşmayan ve kendisini rahatsız etmeyen karın şişkinliğini kilo ve ödem gibi basit konularla ilişkilendiren Sanju ve ailesi, ancak sonrasında karnı hamile gibi hızla büyümeye başlayınca bir şeylerden şüphelenmeye başladı. Günlük aktivitelerini yapamayacak hale gelen Hintli, durumun ciddiyetini ancak o zaman anladı.

Tarihler 1999 yılını gösterdiğinde karnı, göğüs kafesine hava vermeyecek kadar genişlemiş ve işler çığırından çıkmıştı. Acilen hastaneye kaldırıldı ve ilk durum raporları bunun tümör olabileceği yönündeydi. Sanju derhal ameliyata alındı fakat doktorlar umulmadık bir şeyle karşılaşacaktı.

Hintli adamın karnı açıldığında içinde bir bebekle karşılaştılar. Tümör sanılan şey, Sanju’nun içinde 35 yıldan fazla bir süredir yaşayan doğmamış erkek kardeşi vardı. Tıbbi açıdan, bu nadir görülen bir fetüs-in-fetu vakasıydı.

İkiz gebeliğin çok erken evrelerinde, döllenmiş bir yumurta tarafından yapılan bölünen hücre kümesi olan blastokistin düzgün bir şekilde ayrılmadığı durumlarda ortaya çıkan fetüs-in-fetu sonucu olarak, erken dönemde embriyolardan biri diğeri tarafından sarılıyor.

Temel olarak, ikizlerden biri gelişim sırasında diğerinden tam olarak ayrılmıyor ve diğer ikizin vücudunda büyümeye devam ediyor. İçeride büyüyen ikiz genellikle çok küçük ve gelişmemiş ve "parazitik ikiz" olarak adlandırılıyor.

Neticesinde Sanju Bhagat’ın karnından çıkarılan bu mutasyon birkaç dakika sonra öldü. Hintli adam da tedavi sürecinin devamı için yoğun bakıma alındı.

Sanju Bhagat fetus twin