Kasım'da Leonid Meteor Yağmuru Başkadır

20.10.2021 / Bilim / Teknoloji / Çevre

Sadece kayan bir yıldız görme düşüncesi bile sizi heyecanlandırıyorsa, 2021'de yaklaşan Leonid meteor yağmurunu kaçırmak istemeyeceksiniz.

Kasım'da Leonid Meteor Yağmuru Başkadır

Her yıl Kasım ayında meydana gelen ve ayın ortalarında zirveye ulaşan göz kamaştırıcı Leonidler, Dünya'nın bir kuyruklu yıldızın kuyruğundan geçmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır. Kuyruğundaki enkaz yığınları atmosferimizden geçerken parçalanır ve gökyüzünde güzel ateşli çizgiler oluşturur. Bu olağanüstü ışık lekelerinden bazıları, bir kum tanesinden daha büyük olmayan parçacıklardan bile kaynaklanabilir. Leonid meteor yağmuru, adını, atmosferde ateş ederken renkli çizgilerinin yayıldığı nokta olan Aslan takımyıldızından alır.

En sonuncusu 2002’de meydana gelen bu nadir gökyüzü olayının bu sene gerçekleşecek olanı için bir fırtına seviyesi beklenmese bile yine görülmeye değer olacağı kesin. 17 Kasım Çarşamba gecesi ile 18 Kasım Perşembe sabahı erken saatlerde zirve yapması beklenen bu görsel şölen için şimdiden teleskoplarınızı hazır edebilirsiniz. Ancak Leonid göktaşı yağmuru tüm ay boyunca yaşanıyor. Bu nedenle, bu tarihleri kaçırmış olsanız bile, yine de birkaç kayan yıldız görmeyi bekleyebilirsiniz.