Katar Forması Başına Bela Oldu

6.2.2019 / Spor / Genel

Ali İsa Ahmed isimli İngiliz vatandaşı, tatil için bulunduğu Birleşik Arap Emirlikleri'nde Katar formasıyla dolaştığı için tutuklandı.

Katar Forması Başına Bela Oldu

Asya Kupası’nda mücadele eden Katar’ın futbol maçlarını izlemekten büyük keyif alan 26 yaşındaki İngiliz vatandaşı Ahmed, Irak’ta gerçekleşecek maçtan önce Birleşik Arap Emirlikleri’nde tatil yapmak istemişti. Fakat giydiği Katar formasının başına ne işler açacağından haberi yoktu.

26 yaşındaki İngiliz vatandaşı Ahmed

Birleşik Arap Emirlikleri, 2017 yılında, terör gruplarını finanse ettiği iddiasıyla Katar’a ambargo uygulamış ve sonrasında Katar’a yapılan her destek için bir yaptırımda bulunacaklarını açıklamıştı. Bu açıklamaların ardından işleri daha da çığırından çıkararak, Katar forması giyenlerin hapis cezası alınacağının özellikle altı çizilmişti.  

Bu yasadan haberi olmadığı düşünülen İngiliz vatandaşı Ali İsa Ahmed de, Katar formasıyla dolaştığı kamusal alanda güvenlik görevlileri tarafından tutuklanarak göz altına alındı.

Geçtiğimiz günlerde telefonda kendisi ile kısa bir görüşme yapabilen arkadaşı Amer Loki, Guardian'a verdiği demeçte, arkadaşının güvenliği için endişe duyduklarını belirterek, şu ifadelerde bulundu:

Telefonda benimle konuştuğunda sesi iyi gelmiyordu. Olabildiğince sessiz konuşuyordu ve çok korkmuş gibiydi. Serbest bırakılması için elimizden gelen her şeyi yapmamız için bize yalvardı. Böylece Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçip onlardan serbest bırakılmasına yardımcı olmalarını istedik. Bu tişörtün yasak olduğunu asla bilmiyordu!

BAE Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise, Ahmed'in tutuklanma koşullarının araştırıldığı ifade edildi ve şu ifadelere yer verildi:

Birleşik Arap Emirlikleri Büyükelçiliği olarak bir İngiliz vatandaşının tutuklandığı iddialarını araştırıyoruz. BAE, hukukun üstünlüğü ve bireylere saygı üzerine kurulu bir millettir. İnsan hakları ihlalleri iddiasını son derece ciddiye alıyoruz. Tutuklanan kişinin vatandaşlarımızdan mı yoksa her yıl bizi ziyaret eden 1,5 milyon İngiliz'den biri mi olduğunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bunun yanı sıra Birleşik Krallık Dış İşleri sözcüsü ise, BAE'de tutuklanan bir İngiliz’e yardım sağlandığını ve yerel makamlarla temas halinde olduklarını doğruladı.