Katrina Kasırgası

04.12.2021 / Genel / Tarih

5. kategoride yer alan Katrina Kasırgası, Amerika tarihinin en yıkıcı ve en ölümcül kasırgalarından biri olarak bilinmektedir.

Katrina Kasırgası

23 Ağustos 2005 yılında oluşmaya başlayan Katrina Kasırgası, 24 Ağustos günü tropikal fırtına türüne yükselerek bu adı almıştır. İlk olarak ABD’nin Florida eyaletine doğru ilerlemeye başlayan kasırga, Florida’dan iki saat önce Hallandale Plajı ve Aventura’yı vurmuştur. Ardından Florida’ya gelen kasırga burada zayıflasa da Meksika körfezine girdikten sonra tekrar şiddetlenmiştir.

27 Ağustos günü Meksika Körfezi'ndeki Gulf Stream akıntısının ılık suları üzerinde şiddetini arttıran tropikal fırtına, Saffir Simpson kasırga ölçeğine göre 3. kategoriye yükselmiş ve bu yüzden mevsimin üçüncü büyük kasırgası unvanını almıştır.

28 ağustos 2005 te şiddetinin zirvesindeyken katrina kasırgası

28 Ağustos 2005'te şiddetinin zirvesindeyken Katrina kasırgası

Katrina kasırgası 28 Ağustos günü şiddetini arttırarak 5. seviyeye ulaşmış ve saat 13:00 civarında şiddetinin zirvesine ulaştı. Hızı saatte 285 km.ye ve minimum merkezi basıncı 902 mbar'a ulaşan Katrina kasırgası, 2005 yılına kadar kaydedilen en büyük dördüncü Atlantik kasırgası oldu. Ayrıca oluştuğu döneme göre Meksika Körfezi’nde meydana gelen en kuvvetli kasırga olarak gösterildi. (Sonrasında eydana gelen Rita Kasırgası, bu unvanı Katrina Kasırgası’nın elinden aldı.)

katrina kasırgasının güzergahı

Katrina kasırgasının güzergahı

Katrina kasırgası, 29 Ağustos sabahı saat 6.10 civarında 3. kategoriden bir kasırga olarak, saatteki hızı 205 km ile Buras-Triumph'ı vurdu. Ardından yoluna devam eden kasırga, saatte 195 km ile yol alarak Louisiana Mississippi'yi de yerle bir etti.

Louisiana Mississippi’den ayrıldıktan sonra sahilden yaklaşık 240 km uzaklaşan Katrina kasırgası, şiddetini büyük ölçüde azaltmış oldu.

Katrina’ya Karşı Alınan Önlemler

İnsanlar fırtınadan habersiz hayatlarına devam ederken Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) tarafından yapılan açıklamaya göre, Katrina’nın 19.5 saat ile 31.5 saat arasında Florida’ya ulaşacağını açıkladı. Florida valisi Jeb Bush, 24 Ağustos'ta şehirde olağanüstü hâl ilan ederken insanların da acilen sığınaklara gitmelerini istedi. Vali tarafından verilen emir ile risk altında bulunan Martin County ilçesi boşaltıldı.

katrinanın zarar verdiği davie, floridadaki bir ev

Katrina'nın zarar verdiği Davie, Florida'daki bir ev

26 Ağustos günü fırtınanın şiddeti 3. kategoriye yükseldiğinde ve kasırganın Florida’yı vurması sonucunda Ulusal Kasırga Merkezi, kasırganın yönünün Mississippi olduğunu duyurdu. Ayrıca 27 Ağustos sabahı New Orleans'ı da içine alan Güney Louisiana'yı vuracağını açıkladı.

kasırga dindikten sonra new orleansta hayatta kalanları helikopterle arama çalışmaları

Kasırga dindikten sonra New Orleans'ta hayatta kalanları helikopterle arama çalışmaları

ABD donanması hemen acil göreve başladı. Havacılık eğitim merkezinde bulunan hava kurtarma araçları Florida’ya getirildi. Hava araçları, kasırgada evleri yıkılan Amerikalıları kurtarmak için saatlerce uçuş gerçekleştirdi.

sel içindeki venice louisiana

Sel içindeki Venice, Louisiana

Dönemin ABD başkanı George W. Bush, Louisiana, Alabama ve Mississippi bölgelerinde kasırgadan iki gün önce olağan üstü hal ilan etti. 28 ve 29 Ağustos'ta Ulusal Kasırga Merkezi'nin başkanı Max Mayfield, Başkan George W. Bush ile yaptığı video konferanslarda Katrina'nın şehri koruyan setleri zorladığını ve suların seti aşıp şehri sular altında bırakabileceğini belirtti.

28 Ağustos'ta Ulusal Kasırga Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre Katrina'nın güzergahı değişti. Florida Panhandle’ın büyük bir kısmında ve Louisiana sahil şeridinde tropikal fırtına uyarısı yapıldı. Ulusal Meteoroloji Merkezi'nin New Orleans/Baton Rouge ofisi bölgenin "Haftalar boyunca oturmaya elverişsiz" sözleriyle ifade edilen bir ilanı yayınlandı. Yaklaşık 1.2 milyon insan evlerini terk etmek zorunda kalmıştır.

dalgaların zarar verdiği pascagoula mississippi

Dalgaların zarar verdiği Pascagoula, Mississippi

Katrina Kasırgası’nın Etkileri

29 Ağustos'ta Katrina'nın fırtına dalgası, New Orleans'ın etrafındaki setlerde birkaç yarığa sebep olmuştur. Bu yarıklar birçok şehrin sular altında kalmasına sebep olmuştur. Ayrıca fırtına dalgası Mississippi kıyıları ve Alabama'yı harap etmiştir.

Bu kadar büyük yıkım getiren Katrina kasırgası, ABD tarihinde 1928’de meydana gelen Okeechobee kasırgasından beri tarihin en yok edici, en pahalı doğal felaket ve en ölümcül kasırgası olmuştur.

19 Mayıs 2006 tarihinde yapılan resmi açıklamaya göre ölü sayısı 1.836 olarak belirtilmiştir. 705 kişinin de kayıp listesinde yer aldığı açıkladı.