Kavanozda Şeftali

06.09.2022 / Yiyecek / İçecek

Daha önce bu yöntemle turşu kurmuştum ama bir şeftalinin bu yöntemle saklanabileceğini kırk yıl düşünsem akıl edemezdim.

Kavanozda Şeftali

Şeftali; yaz mevsiminin olmazsa olmaz meyvesidir benim için. Kışın da arada canım istediğinde hazır meyve sularına karşı mesafeli olduğumdan pek almıyorum. Nasıl saklayabilirim düşüncesi vardı aklımda ama üzerine düşünüp bir araştırma da yapmamıştım doğrusu.

Geçenlerde bir instagram videosunda kavanozla şeftaliyi kışa saklama videosu karşıma çıktığında ise içimde istemsiz bir sevinç hissettim.

istemsiz bir sevinç

Bunun üzerine bir de hiç çaba göstermeden uğraşmadan karşıma bir kasa şeftalinin çıkması tahmin edersiniz ki bu kışı şeftalisiz geçirmemem için Allah tarafından bir mükafat oldu.

Dilediğiniz kadar şeftali ile yapabilirsiniz ben şimdilik sadece 2 kilo ile yaptım geri kalanları taze taze yemek daha cazip geldi. Bu tarifi de ilk kez deneyeceğim için tedbiren ilk sefer için az yapmayı tercih ettim.

Daha önce bu yöntemle turşu kurmuştum ama bir şeftalinin bu yöntemle saklanabileceğini kırk yıl düşünsem akıl edemezdim.

hayal edemezdim

Malzemeler:

  • 2 kg şeftali
  • 6 yemek kaşığı toz şeker
  • Kaynamış su

Yapılışı:

Öncelikle (tercihen sert) şeftalilerimizi güzelce yıkayıp kabuklarını soyuyoruz, istediğimiz boyutlarda doğruyoruz. Kimini pasta-kek kullanımı için ufak, kimini ise konsantre yapmak için biraz büyük boylarda doğrayabiliriz.

Sonrasında daha önceden yıkayıp kapaklarını kontrol ettiğimiz kavanozlarımıza dolduruyoruz. Her kavanozun tam dolduğundan emin olduktan sonra (yarım kiloluk kavanoz için) her bir kavanoza 3 yemek kaşığı toz şeker ekleyip, önceden kaynatılmış sıcak suyu kavanozların boşlukları dolana kadar üzerine döküyoruz. Kapaklarını güzelce kapattığımız kavanozları 20 dk kadar da tencerede ters vaziyette kaynatarak kapakların tuttuğundan iyice emin oluyoruz.

Tencereden çıkarttığımız kavanozları hiç düz çevirmeden olduğu haliyle hemen bir örtü üzerine koyup sabaha kadar beklemesi için üzerini örtüp bırakıyoruz.

Bu kış hepimiz bu yöntemle şeftali özlemimizi giderebileceğiz.

şeftali özlemini gidermek