KDY Başvuru Süreci (SSS)

21.02.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) başvuru süreciyle ilgili kafanızda soru işareti oluşturan her şeyin cevabı bu makalede.

KDY Başvuru Süreci (SSS)

KDY sistemi oldukça ilginizi çekti fakat tüm sorularınıza yanıt alamadınız mı? Başvuru süreciyle ilgili tüm soruları ve yanıtlarını sizler için derledik. Hadi başlayalım.

KDY’nin hak ve koşulları nelerdir?

KDY'nin hak ve koşullarına dair detaylı maddeleri tarafınıza gönderilecek olan yazar sözleşmesinde ve KDY sayfasında yer alan "gizlilik sözleşmesi"nde bulabilirsiniz.

Başvuru için yaş sınırlaması var mı?

Hukuki anlamda geçerli sözleşmeler yapılabilmesi için başvuran eser sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bireyler olması gerekmektedir. Bununla birlikte henüz reşit olmamış kişiler yasal vasilerinin gözetimi ile başvuru yapıp sözleşme imzalayabilirler. Tüm başvuru sürecinde kendi yasal bilgilerini kullanmakla birlikte sözleşmede kendi imzalarıyla birlikte vasi imzası da gerekmektedir. Ayrıca noter onaylı imza beyanına ek olarak vasilik durumunu bildirir belge de kargoyla birlikte yollanmalıdır.

kdy başvuru süreci sık sorulan sorular, başvuru için yaş sınırlaması var mı

Yurtdışından başvuru yapabilir miyim?

Doğrudan yapamazsınız fakat Türkiye'de yaşayan bir tanıdığınıza vekalet vererek bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme üye olup eserinizi tanımladıktan sonra vekalet verdiğiniz kişi sizin yerinize sözleşmeyi imzalayabilir ve vekalet belgesi ile birlikte kendi imzalı beyanıyla belgeleri kargolayabilir.

Kişiye özel sözleşme hazırlanabiliyor mu?

Yazarlar arası rekabette bir yazarı diğerinden daha avantajlı bir konuma getirmemek adına kişiye özel sözleşme yapılmamaktadır.

Noter onaylı imza beyanı neden isteniyor?

Sözleşmeler çevrimiçi platformda oluşturup kargo yoluyla iletildiği için şahsınızın imzasının taklit edilme riski ortadan kaldırılıyor. Zaten noterden onaylatılması istenilen şey sözleşme değil, yazarın şahsi imza beyanı. Fakat ajanslarla çalışmayı tercih eden yazarlar, ajans nezaretinde sözleşme imzalayarak bu yükümlülükten kurtulabilirler.

kdy başvuru süreci sık sorulan sorular, noter onaylı imza beyanı

KDY üzerinden birden fazla eser yayınlamak istesem, her biri için imza beyanı vermem gerekiyor mu?

Bu durumda tek imza beyanı yeterlidir.

Çeviri eserimi kitaplaştırabilir miyim?

Henüz çeviri eserlerinizle başvuru yapamıyorsunuz fakat telif süresi dolmuş yani yazarının vefatının ardından 70 yıl geçmiş Osmanlıca eserleri sadeleştirdiğiniz metinlerle başvuru yapabiliyorsunuz.

Daha önce yayınladığım bir kitabı KDY üzerinden de yayınlayabilir miyim?

Eserinizi yayınladığınız yayıneviyle olan sözleşmenizin bitmesi ya da fesh edilmiş olması durumunda KDY üzerinden tekrar yayınlayabilirsiniz. Fakat prensip gereği hala satışta olan kitaplarınız KDY tarafından yayınlanmaz. Bu durumda sözleşmenizin artık geçerli olmadığını gösteren evrakları kdy@kitapyurdu.com adresine mail atmanız gerekmekte.

Eserim için bandrol ücreti ödeyecek miyim?

KDY, yazarlardan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Bandrol ücreti de KDY tarafından karşılanmaktadır.

kdy başvuru süreci sık sorulan sorular, eser bandrol ücreti

Eserimin telif hakkı ne kadar süreyle KDY’ye ait kalıyor?

Eserinizin telif hakkı 2 yıl için KDY'a ait oluyor. Bu 2 yılda siz de eserin satışından %50 telif geliri elde ediyorsunuz. İkinci yılın sonunda, eğer 2 ay öncesinde iptal edeceğinizi bildirmezseniz, sözleşmeniz otomatik olarak bir yıllığına uzuyor ve sistem bu şekilde işlemeye devam ediyor.

Şablona uygun olarak hazırladığım kapak ve diğer dosyaları ne zaman yükleyebilirim?

Eser dosyalarınız editörler tarafından okunup onaylandıktan sonra, bu şablona uygun olarak hazırladığınız dosyaları sisteme yükleyebilirsiniz. Eser dosyanızın doc, docx yahut rft formatında olmasına dikkat edin. Aksi halde hata alabilirsiniz.

Dosyamı istenen formatta yüklememe rağmen hata alıyorum, ne yapmalıyım?

Hatayı gösteren görselleri kdy@kitapyurdu.com adresine mail attığınız takdirde, teknik ekiplerin incelemesinin ardından size geri dönüş yapılacaktır.

 “Edisyon Gerekli” ne demek?

Eserinizin dil bilgisi, imla ve noktalama yanlışlarından arındırılmış olması istenmektedir. Editörler aynı eserde azami üç defa edisyon kontrolü yapmakta, üçüncü defada da tashih bulunması halinde dosyayı reddetmektedir. Bunun yanı sıra eseriniz “Edisyon Gerekli” statüsündeyken kitap kapağı ve mizanpajı konusunda da dosya yüklemeniz beklenmektedir. Tashih konusunda sorunsuz bir esere sahip olsanız dahi bunlara sahip olmadan yayına hazır hale gelemezseniz. Dolayısıyla teknik yeterliliklere sahip değilseniz Ajans (Edisyon Destek)'i tercih edebilirsiniz.

Hesabımı başka bir hesapla birleştirebilir miyim?

Eğer iki hesabın da hesap bilgilerine sahipseniz bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yeni hesabınızdaki gerekli bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmuşsanız eski hesabınızdaki bilgileri yeni hesabınıza yönlendirerek birleştirebilirsiniz.

kdy yayın süreci hakkında sık sorulan sorular