KDY Telif Süreci (SSS)

25.02.2020 / Kültür / Sanat / Genel

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık (KDY) telif süreciyle ilgili kafanızda soru işareti oluşturan her şeyin cevabı bu makalede.

KDY Telif Süreci (SSS)

KDY üzerinden oluşturduğunuz başvuru kabul edildi, yayın sürecine girdiniz ve eseriniz artık baskı sürecinde fakat hala telif süreciyle ilgili kafanız biraz karışık mı? Bu sebeple telif süreciyle ilgili tüm soruları ve yanıtlarını sizler için derledik. Hadi başlayalım.

Kitap gelirleri nasıl belirleniyor?

Kitabınızın satış fiyatı üzerinden %50 brüt yazar telifinizdir. %17 yasal kesinti sonrası net olarak %41,5 oranında bir telif hakkı kazancınız olacaktır. Yani 10 TL üzeri fiyatlı bir kitapta 4,15 TL net telif hakkı elde edeceksiniz.

Kitabımın satışlarına ve kazancıma dair bilgileri nasıl ve nereden öğrenebilirim?

Sistemde yer alan “Telif” sekmesinde karşınıza çıkacak olan tablodan, eserinize dair her türlü satış bilgisine ulaşabilir ve kitap başı elde ettiği kazanç ile bu tutarın tarafınıza ödeneceği tarih gibi detayları da görebilirsiniz.

Ödemelerim ne şekilde ve ne kadar süre içerisinde yapılır?

Kitabınızdan elde edeceğiniz gelirler, sistemde "banka bilgileri" bölümüne girmiş olduğunuz hesap numarasına yapılmaktadır. Ödeme süresi ise yazar sözleşmesinde geçen tahakkuk süresine göre belirlenir.

Sözleşmem devam ederken fesh edip farklı bir yayınevi ile çalışabilir miyim?

Sözleşmenizin geçerli olduğu süre içerisinde kitabınızı KDY hariç hiçbir platformdan yayınlayamazsınız.

Kitabıma “Yayın Hakları” ile ilgili bir sayfa eklemem gerekir mi?

KDY ile basılan kitaplarda "Yayın Hakları" ile ilgili bir sayfa eklemenize gerek yoktur. Yine de eklemek isterseniz editörlerle irtibata geçebilirsiniz.