Kedi Sahiplendirmeyi Teşvik Eden Otel

28.09.2020 / Seyahat / Genel

Hayatınıza bir kedi girsin istiyor ama henüz hazır hissetmiyorsanız, Japonya'da bunu deneyim edebileceğiniz harika bir otel sizi bekliyor.

Kedi Sahiplendirmeyi Teşvik Eden Otel

Ryokan’ olarak bilinen geleneksel Japon misafirhaneleri, özgün minimalist tasarımları ve mobilyalarının yanı sıra ortak banyoları ve kişiselleştirilmiş hizmetleriyle tanınıyor. Japonya'nın Kanagawa Eyaleti'ndeki kaplıca kasabası Yugawara'da bulunan My Cat Yugawara ise, sevimli bir kedi ile oda arkadaşı hizmeti sunduğu konaklaması ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

My Cat Yugawara Inn Is Offering Sleepovers With Cats to Encourage Adoption

My Cat Yugawara'nın sahibi Akihiro Ochi, kedi arkadaşları arayan ancak çeşitli yaşam koşulları nedeniyle belirsizliklerle boğuşanlara yardım etmek ve evcil hayvan sahipliğinde güvenli bir deneme sürüşü sağlamak istiyor. Fakat burada konaklamadan önce, otelin kedilerinin müşterilerin yanında ne kadar rahat olduklarını ölçebildikleri kafede vakit geçirmeniz gerekiyor.

Hanın fiyatları mütevazı olmakla birlikte rakamlar oda büyüklüğüne göre değişiyor. Bazı odalar beş kişiye kadar konaklama imkanı sunuyor ve böylece tüm aile bireyleri evcil hayvan sahipliğini aynı anda deneyim edebiliyor. Tabi eğer bir kedi ile konaklamak istiyorsanız, deneme paketi ile rezervasyonunuza minimal bir ekleme yapılıyor.

Sonraki aşamada misafirler ‘koruyucu ebeveyn’ olarak tanınıyor ve çeşitli bakımlarla ilgili kuralları öğrenerek şartları kabul ediyor. Ardından konuk odasına 17:30'da bir kedi getiriliyor ve ertesi sabah 09:00'a kadar size eşlik ediyor. Bu süre zarfında kediyi gözetimsiz bırakmanıza izin verilmiyor. Bu şekilde onları düzenli olarak besliyor, kumlarını temizliyor ve oyun oynayarak bağ kurmaya teşvik ediliyorsunuz.

Konaklamadan memnun kalırsanız bir sonraki aşamaya geçerek evlat edinme başvurusu doldurmaya hak kazanıyorsunuz ve kedi ile uyumunuza bakılan kısa bir görüşmeye tabi tutuluyorsunuz. Bu şekilde sahiplenilen bir kedi ‘mezun’ oluyor ve otelden ayrılırken kutlama yapılıyor.

japonyada evcil hayvan sahiplendiren geleneksel ryokan, kedilerle konaklama imkanı sunuyor

Evcil hayvan evlat edinme ve kedi ilişkilerine yönelik bu yeni yaklaşım ile ailelere unutulmaz anlar yaşatan Ochi, oluşturduğu işe bir tutku projesi olarak bakarak şunları söylüyor:

Sahip olduğumuz her bir kedinin kişiliğini biliyoruz. Kediler akıllı, arkadaş canlısı, itaatkar ve sakin. Kâr için çalışmıyoruz. Gelirimizin büyük bir kısmı, kedileri beslenme ve sağlık ihtiyaçları için kullanılıyor.

Bu özel konaklama alanını ziyaret etmeden önce daha fazla bilgi almak ve mevcutta bulunan sahiplenmeyi bekleyen kedilerini görmek için websitesini ziyaret edebilirsiniz. Aşağıda bulunan tanıtım videosundan otele ucundan bir göz atabilirsiniz.