Kedilerle Uyumak

9.1.2020 / Çevre / Genel

Yatağınızı evcil hayvanlarla paylaşmanın iyi ve kötü yanları var. Uzmanların bu konuda çeşitli araştırmalar yapmış durumda.

Kedilerle Uyumak

Evinde kedi beslemeyenler genellikle köpeklerin insanların en iyi dostu olduğunu söylerler. Bir kedi ile evinizi paylaştığınız zaman kendinizi daha mutlu hissedersiniz. Kediler tür ve yapı olarak farklı olsalar da evinizin neşe kaynağı olacaklardır.

kedilerle uyumak

Çoğu kedi, yatağında yatan ev sahibinin koynuna girmeyi çok sever. Kedilerin büyük kısmı insancıldır. Sahipleri ile hep yan yana olmak isterler.

Uyku bilimleri platformu tuck.com'un başkanı Bill Fish, geceleri kedilerle birlikte uyumanın fiziksel, duygusal ve güvenlik açısından olumlu etkilerinin olduğunu belirtti.

Kediler Uykuyu Nasıl Etkiler

Bill Fish, kediler ile uyumanın insanlara en büyük katkısının stresi azaltması olduğunu söyledi. Ayrıca, kedilerin ritmik nefesleri insanları rahatlatıyor ve daha hızlı uykuya dalmalarını sağlıyor.

Fakat bazı yaramaz kediler geceleri uyumak yerine evin içerisinde koşturmayı tercih eder. Bu durumda da kedi sahipleri kolay kolay uyuyamaz. Evin içerisinde gece yarısı koşup zıplayan kedi illaki garip sesler de çıkaracaktır. Bu da uykusu hafif olan kişiler için sürekli uyanmak anlamına gelir.

kedilerle aynı yatakta yatmak

Özellikle gece acıktıkları zaman tabaklarında mamaları yoksa mutlaka sizi uyandırmak isteyecektirler. Kapınız kapalı olsa dahi kapınızı tırmalayıp bir şekilde sizi rahatsız edecektirler.

Öbür taraftan kedilerin bebekler ile aynı yatakta uyumasının da büyük riskleri var. Kediler insanların göğsünde yatmayı severler. Bebeklerin göğsüne çıktıkları zaman baskı uygulayıp nefeslerini kesebilirler.

Bazı kediler sizi aşırı fazla sahiplenebilir. Eşinizden, çocuklarınızdan ya da ailenizden kıskanabilir. Akşam sizinle yatmaya alışkın bir kedi yatağınıza yaklaşan başka birilerine zarar verebilir.

kedileri kucağa almak

Her Kediyi Kucağınıza Almayın

Sahipleri ile yakın olmayı seven kediler, kucağa alınmayı çok severler. İnsanların dizlerine çıkıp orada uyuyabilirler. Fakat kedileri kucağınıza almadan önce birkaç şeye dikkat etmelisiniz.

  • Kedinizde bir hastalık var mı?
  • Kediye alerjiniz var mı?
  • Kedinizde pirelenme sorunu var mı?

Bu gibi durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka veterinerinize başvurmalısınız.