Kendisini Papa İlan Eden Adam

02.08.2022 / Din / Genel

22 Eylül 1959 doğumlu David Allen Bawden, kendisi ve ebeveynlerinin de dahil olduğu altı kişilik bir sedevatanist tarafından papa seçildi.

Kendisini Papa İlan Eden Adam

Papa Pius XII'ün ölümünden sonra gelen tüm papaların (Papa John XXIII, Papa Paul VI, Papa John Paul I, Papa John Paul II ve Papa Benedict XVI) sapkın birer modernist olduğu için seçimlerinin geçersiz olduğunu iddia eden Bawden, bu sebeple mevcutta meşru bir papa olmadığı için de kiliseye liderlik etmek için kendini öne sürdü.

Papalara Karşı En Büyük İddiaları

Papa John Paul II'nin pornografiyle olan ilişkisi, Vatikan'daki Paul VI salonundaki bir gösteride arsızca giyinmiş akrobatların ortaya çıkışı ve bazı ayinlerinde "yarı çıplak yerlilerin" (Yeni Gineli Katoliklerin) varlığı, iddialarındaki en büyük dayanaklar.

David Allen Bawden Gerçekten Papa Seçilebilir miydi?

Katolik teolojisine göre, kilise sonsuza kadar papalara sahiptir ve her zaman kendisine Papa'yı tedarik etme hakkına sahiptir. Kardinaller Heyeti'nin bir papalık meclisi aracılığıyla resmi seçim süreci, seçim için ilahi olarak düzenlenmiş bir süreç değil, Kilise tarafından önceki yöntemlerin yerini almak için yaratılmış bir yöntemdir. Conclavistsler ve bazı sedevacantistsler, Kardinaller Koleji geçerli bir papa seçmezse veya seçemezse, epikeia ilkesi uyarınca sıradan Katoliklerin bunu yapabileceğini savunuyorlar.

Bazı yatıştırıcıların görüşüne göre, 1958'den beri Kardinaller Koleji'ne yapılan atamaların hiçbirinin geçerli olmadığı, çünkü onları yapan papaların kendilerinin geçersiz olduğu yönünde. 1958 öncesi Kardinaller Koleji'nin hayatta kalan hiçbir üyesi olmadığı için, seçim yapacak bir kolej yoktur, bu da daha sonra boş yerleri dolduracak ve böylece geçerli bir Kardinaller Meclisi oluşturacak yeni bir papa seçmek için yeni bir geçici prosedür gerektirir.

David Allen Badwen pope

Papa Seçilmesi ve İlk Aforozu

1980'lerin başında Kansas'ta ikamet eden Teresa Stanfill-Benns isimli kişi yerel bir Katolik gazetesinde, "tüm Katoliklerin" yeni bir seçim yapmak için toplanması gerektiğini yazdı. Daha sonrasında ise Bawden’la bir araya gelerek, gerekçelerini "Katolik Kilisesi Yirminci Yüzyılda Hayatta Kalacak mı?" adlı bir kitap şeklinde yayınladılar. Fakat tüm çabalarına rağmen kendileri dışında yalnızca iki kişiye daha hitap edebildiler ve toplamda 6 katılımcı olarak toplantılarını gerçekleştirdiler.

16 Temmuz 1990'da Amerika Birleşik Devletleri'nin Kansas eyaletinin Belvue kentinde Bawden ailesine ait bir mağazada yapılan toplantıdaki altı seçmen şunlardı: David Bawden'ın kendisi, ebeveynleri Kennett Bawden ile Clara Bawden, Bay ve Bayan Robert Hunt ve toplantının ana motivasyon kaynağı olan Teresa Stanfill-Benns.

Fakat çok ilginçtir ki aradan belirli bir zaman geçtikten sonra Teresa, Bawden'a verdiği desteği geri çekti ve 2007'de internette onun papa olarak seçilmesinin kanonik statüsünü (konsey onayını) sorgulayan bir dizi yazı yayınladı. Muhalefetinin temel tezi, iki bin yıllık Katolik tarihi ve doktrini ile çelişen iddialar, laiklerin hiçbir koşulda bir papa seçimine katılamayacağı ve rahip olmayan birinin Papa seçilemeyeceği iddiası üzerine kuruluydu.

Bawden, Benns'in müsveddesini sapkınlık olarak kınadı ve onu aforoz etmeye mahkûm etti.

Belgeseli Çekildi

Birkaç yerel gazete makalesi ve Hollanda televizyonuyla yaptığı tek bir televizyon röportajı dışında, varlığı İnternet'in ötesine yayılmayan “kendisini Papa ilan eden adam Bawden”, yine de bu tarz iddialarda bulunan diğer rakiplerine göre çok daha fazla popüler olurken, 2008 Notre Dame Film Festivali'nde galası yapılan, kendisinin günlük faaliyetlerine odaklanan Papa Michael adlı kısa bir belgeselin de konusu oldu.

David Allen Badwen documentary

David Allen Badwen boy

David Allen Badwen young

David Allen Badwen and mother

David Allen Badwen and family

David Allen Badwen Pope

David Allen Badwen

David Allen Badwen