Kilo Verdiren Kuruyemişler

19.12.2019 / Sağlık / Genel

Kilo birçok insanın en büyük problemlerinden birisi haline gelmiş durumda. İnsanlar kolay kilo alırlar. Aldıkları kiloları da zor verirler.

Kilo Verdiren Kuruyemişler

Fastfood gibi hazır gıdaların tüketildiği günümüzde erkeklerde kilo problemi % 20, bayanlarda % 41 ve çocuklarda % 30 olarak tespit edilmiştir.

kilo verdiren kuruyemişler

Kilo Alma Nedenleri

 • Hormonal Nedenler
 • Genetik Nedenler
 • Kansızlık
 • Kullanılan İlaçlar
 • Alkol ya da Uyuşturucu Maddeler

Kilo verme konusunda insanlar yanlış bilgiler ile donatılmış durumda. Hemen hemen herkes az yemek yiyerek kilo vermeyi hedefliyor. Oysaki bu yanlış bir bilgidir. Kilo vermek için az değil, dikkatli ve yeterli beslenmek gerekir.

Hazır gıdalar özellikle paketli gıdalar insanlara kilo aldırır. Karbonhidrat açısından zengin içerikli gıdalardan da uzak durulmalıdır. Daha çok protein içerikli besinler tüketilmedir. Gün içerisinde su içmeyi atlamayın. Her öğünde menünüzde mutlaka yeşillik olsun.

Vitamin deposu olarak bilinen kuruyemişler hem cilt sağlığı bakımından yararlı hem de kilo verme konusunda size yardımcı olacaktır. Düzenli ve yeterli miktarda tüketilen kuruyemişler, tokluk hissi vereceğinden dolayı kilo vermenizde yardımcı olacaktır.

kilo verdiren kuruyemişler

Kuruyemişler Hangi Öğünlerde Tüketilmelidir

Uzmanlar kuruyemişlerin özellikle akşam saatlerinde tüketilmesini öneriyor. Kahvaltılarda yan ürün olarak az miktarda tüketilebilir. Günümüzde kuruyemiş tüketimi artmış durumdadır. Marketlerde, pazarlarda, aktarlarda her yerde taze kuruyemiş bulma imkânı mevcuttur.

kilo verdiren kuruyemişler

Kilo Verdiren Kuruyemişler

 • Fındık: İçerisinde B ve E vitamini bulundurur. Tam bir kalsiyum ve magnezyum deposudur. Fındık kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir. İçerisinde yüksek oranda yağ bulunmasına rağmen her gün bir avuç tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir.
 • Kestane: İçerisinde yüksek oranda lif ve demir bulunmaktadır. Kestane sindirim sistemine yardımcı olduğundan dolayı diyet yapanlar için tercih sebebidir. Kestane magnezyum açısından da zengin bir besin olduğundan kan sağlığını da korumaktadır.
 • Badem: Badem E vitamini açısından oldukça zengin bir kuruyemiştir. Tokluk hissi verdiği için tüketilen bir kuruyemiştir. Sindirim sistemine yardımcı olan badem aynı zaman da kalp sağlığı içinde oldukça önemlidir.
 • Ceviz: Antioksidan açısından zengin olan ceviz kolesterollüde düşürmeye yardımcı bir kuruyemiştir. Şeklin beyine benzetildiği için beyin sağlığına iyi geldiği söylenmektedir. Tokluk hissi verdiği için tercih edilen ceviz aynı zamanda cilt içinde sağlıklıdır.
 • Sarı Leblebi: Leblebiler sindirim sistemine iyi gelmektedir. Mide sağlığı için oldukça önemli bir kuruyemiştir.
 • Yer Fıstığı / Yer Kabuğu: İçerisinde bol protein barındırmaktadırlar aynı zamanda yer fıstığı ve yer kabuğunun böbreklere iyi geldiği tespit edilmiştir.

Bütün bunlara rağmen hala kilo veremiyorsanız ve kilonuz obezite sınırındaysa mutlaka uzman bir hekim ya da diyetisyene başvurun. Unutmayın kilo her şeyin sebebidir. Bütün hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Bu yüzden bedeninizi sevin ve ona iyi davranın.