Kimler İyi Bir Lider Olabilir?

07.02.2022 / Genel

Şirketlerin başarısında yöneticilerinin liderlik kabiliyetlerinin payı büyüktür. Bu yüzden yöneticilerin gerçek lider olmaları gerekir.

Kimler İyi Bir Lider Olabilir?

Lider olmak kolay bir görev değildir. İyi bir lider olmak gerçekten zordur. Öyleyse, nasıl iyi bir lider olunur? Gelin bu makalemizde iyi bir lider olmak için gerekli olan adımları beraber inceleyelim.

Lider olmak size baskı yaratabilir. Bu baskının temelinde de sorumluluklar, size yüklenen işler ve bu işlerin işleyişleri ile ilgili sürekli plan-proje yapıyor olmanız vardır. En önemlisi ise lider olarak size güvenen çalışma arkadaşlarınızın güvenlerini kaybetmeme korkusu.

Liderlik gelişiminde, “Organizasyon nasıl daha başarılı olabilir?” şeklinde geliştirmeye yönelik düşünmek, odaklanacak en önemli konulardan biridir.

Unutmayın, konumunuz sizi lider yapmaz. Bir iş yerinde en üst konumda da olsanız liderliği başkalarına devredebilirsiniz. Müdür olmak ile lider olmak birbirinden çok farklı iki unvandır.

Liderlerin En Önemli 10 Özelliği

  • İletişim: Bir liderin ağırlıklı görevi iç ve dış kaynaklar arasındaki ilişki ve stratejileri düzenlemektir. Ayrıca çalışanlarında her türlü sorunlarını ve görüşlerini de dinlemek gerekir. Yani iletişimi tek taraflı olan kişiler lider olamaz.
  • İyi Örnek Olmak: Lider olan kişiler, çalıştıkları şirkette bir rol modeldir. Çalışma arkadaşlarının gözleri hep üzerlerindedir. Atılan her adım ve yapılan her işlem çalışanlar tarafından takip edilmektedir.
  • Sorumluluk Sahibi Olmak: Liderler, şirketlerdeki en kritik anlarda bile sorumluluğu üstlerine almaktan çekinmemelidir. Hem sorumluluğu devralmalı hem de bu sorumluluğu uygun kişilere devretmeyi iyi bilmelidir.
  • Motivasyon: Liderler hem kendi hem de çalışanların motivasyonlarını yüksek tutmalıdır. Motivasyonu düşün olan çalışanların verimliliği de düşük olacaktır.
  • Potansiyeli Keşfetmek: Liderler, çalışanlarının her yönünü iyi bilirler. İş paylaşımını yaparken de çalışanların bu özelliklerine göre yaparlar.
  • Tolerans Tanımak: Her iş yerinde bazı hatalar olabilir. Çalışanlarına bazen tolerans tanımak liderlerin alacakları sorumluluklardan biridir. Hatalarından ders çıkaran çalışanlar sizlere minnet duyar ve daha verimli çalışırlar.
  • Esneklik: Liderlerin esnek ve öngörü yeteneklerini arttırmaları gerekmektedir. Her zaman yeni bilgilere aç ve kendilerini geliştirmeleri önemlidir.
  • Hedef ve beklentileri Belirlemek: Çalışma arkadaşlarınıza hedefinizi ve beklentinizi en başta söyleyiniz. Bu sayede çalışma arkadaşlarınız da sizinle aynı yolda daha bilgili ve daha verimli yol alacaktır. Hedefi olmayan bir lider ekibi yönetemez.
  • Kişileri Doğru Tanıyın: Herkesin güçlü ve zayıf yönleri vardır. Bir lider önce kendi eksiklerini bulup düzeltmeli. Ardından çalışanlarının eksik yönlerini bulup düzeltmeleri için kendilerine bilgi vermelidir.
  • Daima Kendiniz Olun: Liderlik sizi havaya sokmasın. Kendiniz olun. Kendi çizginizden sapmayın. Eğer yolunuzdan saparsanız liderlik vasfınızı da kaybedersiniz. Unutmayın ki çizdiğiniz yolda hareket ettiğiniz için lider oldunuz.

Ayrıca Bakınız: