Kintsugi'den Esinlenen Hoparlör 'Teno'

11.12.2020 / Bilim / Teknoloji / Genel

Bluetooth hoparlör Teno, ilk bakışta Kintsugi tekniği kullanılarak bir araya getirilmiş bir Japon çanak çömlek parçasına benziyor.

Kintsugi'den Esinlenen Hoparlör 'Teno'

Teno'nun konsepti, eski mimar ve Lumio'nun kurucusu Max Gunawan'ın ormanda yürüyüşe çıkmasıyla ortaya çıktı. Kendisini doğanın sesleri, kuşların cıvıltısı ve uzaktan akan sularla çevrili bir halde bulduğunu söyleyen Gunawan, içindeki büyülü hissi bir çalışmasına aktarmak istedi ve derhal işe koyuldu.

teno by lumio sound in a new light

Dökme reçine ve doğal kumdan yapılan heykelsi teknoloji parçası, sakinlik ve sükunet uyandırarak, insanlara doğanın sihrini yaşatabilmek için tasarlandı. Yüzeyine dokunulduğunda, ortasındaki oldukça doğal görünen ayrık kısım açılarak etrafına mistik bir ışık saçan bu bluetooth hoparlör, Japonların meşhur el işi sanatı Kintsugi’den esinlenerek oluşturuldu. Tüketicilerin, atılabilecek elektronik ürünler satın almayı bırakmaya teşvik edecek bir nesne yaratmak istediğini söyleyen Gunawan, insanların, zevke, güzelliğe ve sessiz neşeye odaklanmalarını istiyor.

Teno’nun tek öne çıkan özelliği sadece güzel görünmesi değil. Aynı zamanda işlevi gereği de ses kalitesi üst düzey tasarlanmış bir ürün. Derin bas ve güzel netlikte tiz sunan güçlü 45 mm tam kapsamlı bir sürücüyle donatılan hoparlör, yüzeyindeki farklı parmak hareketlerine de yanıt veriyor. Üst kısma dokunarak ışık özelliğini etkinleştirebilir, parmaklarınızı çanağın eğrisi boyunca kaydırarak ses seviyesi ayarlayabilir ve bir telefon görüşmesini başlatmak ya da bitirmek için dokunmaya duyarlı yüzeyini kullanabilirsiniz.

Eğer bu mistik hoparlör projesini desteklemek ister ve sahip olmak isterseniz Kickstarter web sitesinden ön sipariş verebilirsiniz. Daha fazla çalışmasını görmek için Max Gunawan’ın Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

kintsigu inspired speaker teno