Kirie Sanatıyla Doğada Canlanan Periler

15.10.2021 / Kültür / Sanat / Çevre

Kirie kâğıt sanatını hiç duydunuz mu? "Kirie" kelimesi, Japoncada kesim anlamına gelen "kiri" ve resim anlamına gelen "e" kanjisinden gelir.

Kirie Sanatıyla Doğada Canlanan Periler

Şinto mabetlerinin karmaşık kesilmiş kâğıt tasarımlarla süslendiği 7. yüzyılda ortaya çıkan bir Japon sanat formu olan Kirie, bugün hala bazı çağdaş Japon sanatçıları tarafından uygulanıyor. Günümüzde bu zanaatı canlı tutanlardan biri olan ve Twitter'da Erica olarak bilinen bir sanatçı, yaprakların ve çiçeklerin, oluşturduğu karakter ve kıyafetlerin bir parçası olmasına izin vererek doğaya bağlı kalabilen moda illüstrasyonları yaratıyor.

Erica'nın illüstrasyonlarında kimono, elbise giyen ve hatta kanatları olan kadın karakterler yer alıyor. Her bir karakter kâğıt üzerinde bulunsa da doğanın bir parçası gibi görünüyor. Bu da cansız kâğıtları canlandırarak, çiçek desenli saçlara ve giysilere sahip peri benzeri karakterler oluşturuyor.

Bu ilginç çalışmaların bazılarına göz atmak için aşağı doğru kaydırabilir ve daha fazla kirie sanatı görmek için Erica’nın Twitter hesabını ziyaret edebilirsiniz.

Erica Kirie Art Fashion Illustration 1

Erica Kirie Art Fashion Illustration 2

Erica Kirie Art Fashion Illustration 3

Erica Kirie Art Fashion Illustration 4

Erica Kirie Art Fashion Illustration 5

Erica Kirie Art Fashion Illustration 6

Erica Kirie Art Fashion Illustration 7