Kırklareli Kıyıköy

30.7.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat / Genel

Kıyıköy, İstanbulluların son zamanlarda hafta sonu kaçamağı yapacakları zaman uğrak noktası olan Kırklareli’nin şirin ilçelerinden bir tanesi.

Kırklareli Kıyıköy

1987 yılında belediye olan Kıyıköy, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı, doğal güzellikleriyle öne çıkmış bir sahil kasabasıdır. İlçe merkezine 36 km, il merkezine 95 km uzaklıkta yer almaktadır.

Dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı’nın yer aldığı Kıyıköy’de halk geçimini ormancılık ve balıkçılık ile sağlamaktadır.

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy'ün sınırları içinde bulunan Kastro (Çamlıkoy) Körfezi Tabiatı Koruma Alanı ise, 329 hektarlık bir alan üzerinde yayılmış bulunmaktadır. Ancak, bu Körfez'in batısı Kırklareli'ne dâhil iken, ortası Tekirdağ ve doğusu da İstanbul sınırları içinde kalmaktadır.

Ay Çiçeği

Trakya'nın yegâne karaçam ormanlarının bulunduğu bu alan değişik bitki türlerini kapsamaktadır. Bunların başında karaçam, macar meşesi, sapsız meşe, saçlı meşe, doğu gürgeni, karagürgen, dişbudak, kayın, akçaağaç, ıhlamur ve kızılağaç gelmektedir. Ayrıca koruma alanında, karaca, yaban domuzu, kurt, çakal, sansar, tilki, porsuk, tavşan gibi hayvanlar yaşamaktadır.

Papuçdere ve Kazandere dereleri de bu şirin köyden geçerek Karadeniz’e akmaktadır. Bu iki derenin Karadeniz ile birleştiği noktada kumsal sahil bulunmaktadır. Köy halkı ve ziyaretçiler burada denize girerek serinlemektedir.

Kıyıköy’e gittiğiniz zaman sandal turu da yapabilirsiniz. Teknelere en fazla 6 kişi binebildiği bu aktivite ile Kıyıköy maceranıza bir eğlence daha katmış olursunuz. Yaklaşık yarım saatlik bir tur yaptıktan sonra butik kafelerde oturup doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Türk Akımı adlı Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz altından aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinin kıyıya çıkış noktası da Kıyıköy olarak seçilmiştir.

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir

Kendi aracınızla yola çıktığınız zaman İstanbulBulgaristan gidişinde, Saray - Vize yolu üzerinden Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Temmuz başlarında giderseniz yol üstünde ay çiçeği tarlalarını görebilirsiniz. Buralarda kısa mola vererek fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.