Kırlarla Yaşam Boyu Bağlantıyı Keşfetmek

23.03.2021 / Kültür / Sanat / Çevre

Bazı sanatçılar ilham almak için çok uzaklara seyahat ederken, karma medya ressamı Jennifer L. Mohr'un sadece çevresine bakması yeterli.

Kırlarla Yaşam Boyu Bağlantıyı Keşfetmek

Kanada Alberta'da büyüyen Mohr, yaratıcı pratiğini çocukluğunun tadını çıkardığı doğal çayır manzaralarıyla olan bağlantılıyor. Sanatçının devam eden serisi Ait Olmak, yayılan ovalar ve çiçek açan kırların etkileyici tasvirleri aracılığıyla onun “yer-kimlik bağlantısı”na odaklanıyor.

Saskatchewan Üniversitesi'nde Resim bölümündeki BFA'sını tamamladıktan sonra, sanat dünyasına yaklaşık 15 yıllık bir ara veren sanatçı, akrilik, pastel, sulu boya ile yapılan enerjik parçalarda doğayı yakalamaya odaklandığı yeni çalışmalarıyla 2006’da muhteşem bir geri dönüş yaptı.

Jennifer L Mohr artist,connection to prairies, Belonging to the Land

“Bir tahıl çiftliğinde büyüdüğünü ve yaratıcı pratiğindeki her şeyin bu köklere geri döndüğünü“ ifade eden Jennifer L. Mohr, sanatıyla ilgili şu ifadelere yer veriyor:

Çocukken, zamanımın çoğunu dışarıda yalnız, sessiz, gözlemci ve içe dönük olarak dolaşarak geçirdim. Bu biçimlendirici anlar içimde manzara ve içindeki her şeyle derin bir kimlik-bağ kurdu. Kır ortamına aidiyet ve birlik duygularım sanatsal süreçte bana geri yansıtılıyor. Sanat eserimde, kimliğim, manzara ve sanatım arasındaki karşılıklılığın büyüsünü tasvir etme çabasıyla manzara gözlemlerimi yaratıcı renklere, tepkisel işaretlemeye ve etkileyici enerjiye çeviriyorum.

Mohr'un farklı renk paletleri ve ortamlarla deneylerini içeren Belonging to the Land serisindeki manzaralar, genellikle çok renkli çimenlerden oluşan patlayıcı bir ön plana, tepelerin katmanlarına ve yumuşak, sessiz tonlardan oluşan uzak bir gökyüzüne sahip.

Web sitesinden satın alabileceğiniz orijinal tablolarından bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve diğer çalışmalarına göz atmak için sanatçının Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Jennifer L Mohr doğayı yakalayan kırsal manzara resimleri galeri