Kısaca Mükemmellik

23.10.2019 / Deneme

Kendimize sormamız gereken bir soru var. Ben dünyaya gelmeseydim dünya ne kaybederdi?

Kısaca Mükemmellik

Dünyadaki kötülüğü bitirmek için savaşmamıza,  eylem yapmamıza, proje üretmemize filan gerek yok. İnsan olmayan bir dünyada problem filan da kalmaz.

Her şeyi bir kenara bırakıp, yeni nesillerin üremesini engellersek, hem kimseyi yok etmek zorunda kalmaz, hem de muhtemelen hemen hemen yüz sene içinde bütün ekonomik, sosyal ve çevresel sorunları kökten çözmüş olurduk.

Sivrisinekler ile mücadele etmek için bataklığı kurutmak gerektiği gibi, tüm büyük sorunların da çözümü, o sorunu oluşturan unsurların yok edilmesinde gizlidir.

Tabi biz tuhaf bir canlıyız. Ekonomik sorunları parayı ortadan kaldırarak çözmeye cesaretimizin olmaması gibi, eğitim sorunlarını da eğitimi ortadan kaldırarak çözmeye cesaretimiz yoktur.

Zenginliğimiz arttığında ya da engin bilgilerle donatıldığımızda; dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeyeceğimiz konusunda tecrübe edilmiş örnekleri yeterli bulmalı değil miyiz? 

İnsanın yol açtığı tüm problemlere yönelik uzmanlar yetiştirmek, araştırmalar yapmak ve sonuçları grafikleştirmek, bu sorunların reklamını yapmaktan öteye gidemez. Sorunların kaynağı insan ise, kaynağı yok etmek sorunların ortadan kalkması için yeterlidir.

Elbette dünyaya gelmiş bir varlığın yok olması, o varlıkla irtibatı ve duygusal bağı olan diğer varlıkları üzecektir; lakin henüz ana rahmine düşmemiş bir bebek için ağıt yakmaya lüzum da kalmayacaktır.

İnsanoğlu iradesini belki de ilk kez gerçekten tüm varlıklar için faydalı bir konuda kullanmalı ve kendisine yakışır şekilde dünyadan çekilmeyi bilmelidir.