Kitap İncelemesi: Küçük Sahabiler Serisi

05.01.2022 / Kültür / Sanat / Deneme

Dört adet kitaptan oluşan bu çocuk kitabı serisi elime geçtiğinde oldukça heyecanlanmıştım. Fakat görseller dışında umduğumu bulamadım.

Kitap İncelemesi: Küçük Sahabiler Serisi

Belirli hadislerin hikayeleştirilmesi ile oluşturulmuş Küçük Sahabiler serisi kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi? Fakat hikayeler hadis kitabında geçen sığ anlatıma o kadar odaklanmış ki bir çok merakı doyurmuyor ve herhangi bir ders de vermiyor.

Sırasıyla ve kısaca değinecek olursam; 1. kitap "sır"la ilgili ve verilen ders "Peygamberin sırrı kimseye söylenmez" ama "başkalarının sırrı herkese söylenebilir; özellikle anneden hiçbir şey saklanmaz".

2. kitap, "Peygamber efendimizin güzel kokusu"yla ilgili ama öğreticilik açısından belirli kötü kokan nesneler tanıtılabilir, belirli güzel kokan nesneler tanıtılabilir ve en sonunda peygamber kokusunun en özel olduğundan bahsedilebilirdi.

3. kitap "uyku"yla ilgili. Uyku problemi olan küçük Zeyd, peygamberimize gidiyor, bir dua öğreniyor ve uyuyor. İyi de, bu çocuk neden uyuyamıyor! Rahatsız olduğu çocuksu bir durumu arz et ve sonra peygamberin ona huzur verecek telkinlerde bulunmasından bahset.

4. kitap "hayvanlar"la ilgili. Çocuğun kuşu ölüyor ama olsun şimdi cennette. Nedir yani bu şimdi?

Serinin çizimlerini yapan Ceyhun Şen sayesinde elde edebileceğiniz tek edinim görsel tatmin. Umut ediyorum ki, görselde yakaladığımız bu estetik başarısı ve etkileyici akış, günümüz çocuklarının ve yaşadıkları/yaşayacakları dönemlerin özelinde belirleyeceğimiz anlatılarda da yakalanabilir.