Kitap İncelemesi: Tabancalı Kız

18.07.2022 / Kültür / Sanat / Genel

Murat Menteş’in yazdığı ve Hakan Karataş’ın resimlendirdiği bu cinai melodram çizgi romanı, ülkemizin kanayan yarasına bir yara bandı adeta.

Kitap İncelemesi: Tabancalı Kız

Eminim kitapları kapağına göre yargılamıyor ve kütüphanenize süs olsun diye almıyorsunuzdur ama bu eseri sadece kapağına hayranlık duyarak bile alabilirsiniz.

Türkan Şoray’dan esinlenerek hazırlanan ana karakterimiz Kader Kardinal, her ne kadar senaryo ile ilgili genel bir ipucu vermese de, namlunun ucunu doğrulttuğu okuyucuya apaçık bir aksiyon davetinde bulunuyor.

Murat Menteş Hakan Karataş Tabancalı Kız İç Görsel 1

EZELİ BİR YEMİN GİBİ YAKAN AŞK…

FELEĞİN ATEŞTEN ÇEMBERİNDE

MAHSUR KALMIŞ İKİ SEVGİLİ…

İNTİKAM YEMİNİ ETMİŞ ÇILGIN BİR GANGSTER…

 DOLU SİLAHLAR, DOLU GÖZLER VE DOLUDİZGİN BİR MACERA!

TABANCALI KIZ…

DİREKT KALBE ATEŞ EDİYOR!

Karakterin kendisinden esinlenilmesinden de onur duyan Türkan Şoray’ın “Kader Karnidal’in macerası adeta yüreğime işledi!” diyerek övdüğü kitabı okumanızı ben de şiddetle tavsiye ediyorum.

En başında da dediğim gibi, maalesef ki birçok ülke ve kültüre göre fazlasıyla geri kaldığımız çizgi dünyası adına böylesi bir kalitede eser verilmiş olması da bir yandan umut verici. Devamının olmasını fazlasıyla diliyorum.

Kitapta İlgimi Çeken Kısımlar

Hâlâ kimi zât-ı muhteremler “Sadece bir çizgi-roman” deyip geçiyor. Fakat ehil kişiler bilir ki esaslı bir çizgi-roman, incelikli edebiyat ile zihin tiyatrosunun muhteşem terkibidir. / John Ridley

Bu sessiz, busesiz veda... Kavurup savurdu bizi adeta...

Yoksulluk suça itmeyecek artık bizi. Çaresizlikten ötürü utanca boğulmayacağız.

Murat Menteş Hakan Karataş Tabancalı Kız İç Görsel 2

“Hatırlıyor musun... Küçükken sen hep kaçardın... Ben peşinden koşardım... "Kemal beni yakalayamaz" diye haykırırdın...”

“Evet Kemal, her şeyi hatırlıyorum.”

“Ömrüm boyunca senin peşinden koştum kader... Fakat seni hiç yakalayamadım...”

“Yooo Kemal... Sen beni tam kalbimden yakaladın. Asıl ben sana yetişemedim...”