Kıyamet Ambarı

27.06.2022 / Genel

Norveç’te inşa edilen “Kıyamet Ambarı” projesi, dünyadaki bütün bitki tohumlarını muhafaza etmesi için tasarlanmıştır.

Kıyamet Ambarı

Büyük oranda gerçekleştirilmiş olan ve Küresel Ürün Çeşitliliği Örgütü (GDTC) ile ayrıca Norveç hükümeti tarafından desteklenen proje, olası bir küresel afet halinde yeryüzündeki bitki türlerinin korunarak yeniden ekilebilmelerine olanak sağlamayı amaçlamakta.

Nükleer patlamalara dayanıklı olarak tasarlanan depo yaklaşık 9 milyon dolara mal olmuş ve Norveç'in kuzeyinde yer alan Spitsbergen adasında bulunan bir dağın altında 130 metre aşağıya inşa edilmiş.

Depoda yaklaşık 4 milyon adet tohum korunmakta. Depodaki havanın sıcaklığı ise tohumların en uzun süre korunabileceği sıcaklık olarak tespit edilen eksi 18 dereceye sabitlenmiş.

Yapılan Bazı İtirazlar

Projeye karşı sansasyonel ve hatta komplo teorisi denilebilecek itirazlar da bulunmaktadır. Örneğin Amerikalı gazeteci F. William Engdahl 2007 yılında yayınlanan "Ölüm Tohumları" (Seeds of Destruction) adlı kitabında Spitsbergen Adası'nın buzullarının altında "dünyayı ekonomik ve genetik olarak ele geçirme planları"nın oluşturulduğunu öne sürmektedir.

Ayrıca Rockefeller Fonu'nun da bu tohum deposunun düzenli bağışçıları arasında yer alması bazı teorilerin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Örneğin depodan bütün insanların faydalanamayacağı konusunda teoriler ortaya atılmıştır. Olası felaketlerden sonra hangi insanlara tohum verileceği de tartışmalı konulardan biridir.