Kolanın 7 Faydası

10.06.2022 / Genel

Kola, ülkemizde en çok tüketilen asitli içeceklerden birisidir. Kolanın yararları hakkında bilginiz var mı? İşte kolanın 7 yararı...

Kolanın 7 Faydası

Kola dünyada en fazla tüketilen içeceklerden birisidir. Hem şekerli hem de şekersiz türleri bulunmaktadır.

Kolanın zararları herkes tarafından bilinir ancak bu faydalarını kimse bilmiyor. Gelin Kolanın 7 Faydasını Beraber İnceleyelim

  1. Ağrı Kesicidir

Kolanın ağrı kesici etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Özellikle böcek ısırması ya da diğer yaralanmalarda pamuğa biraz kola damlatıp ağrıyan bölgeye sürdükten sonra ağrının kesildiğini göreceksiniz. Kolanın ağrıyı dindirici özelliği bulunmaktadır. İçermiş olduğu asit sayesinde ağrıyı anında keser ve ağrıyan bölgeyi uyuşturur. Böylelikle sürülen bölgedeki yanma ve kaşınma hissiyatı da azalır. Kola yoğun miktarda kafein içermektedir. Kafeinin de anestezi etkisi olduğu bilinen bir gerçektir.

  1. Yağ Sökücüdür

Kolanın temizlikte oldukça fazla kullanılır. Kola ayrıca iyi bir yağ sökücüdür. İçermiş olduğu asist ve kafein sayesinde kola bulunduğu bölgenin yağını sökmektedir. Yağlı bulaşıkları ve yağlı yüzeyleri kola yardımı ile kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

  1. Gözlüğünüzü Temizleyin

Kolaya batırdığınız havluyla gözlük camlarınızı sildikten sonra yıkayıp kurulayabilirsiniz.

  1. Çiçeklerinizi Güçlendirin

Saksınıza bir miktar kola döktüğünüzde, koladaki köpükler toprağa hava vererek köklerin daha derine inmesini ve güçlü olmasını sağlayacak.

  1. Saçınıza Yapışan Sakızdan Kurtulun

Uzun saçlıların korkulu rüyası saça sakız yapışması. Bütün uğraşmalara rağmen çıkarılamayınca geriye saçı kesmekten başka çare kalmaz. Ancak koladaki asit sakızı kolayca saçınızdan ayırır.

  1. Fayansları Temizleyin

Banyonuzu ne kadar temiz tutarsanız tutun fayans araları zamanla kararır. Kola, bu derdinize de çare olabilir. Temiz bir diş fırçasını kolaya batırarak fayans aralarınızı temizleyebilirsiniz.

  1. Denizanası Sokmalarını Tedavi Edin

Eskiler, denizanası sokmalarına idrarın iyi geldiğini söylerler ancak kola dökmek acıyı azaltmak için daha makul bir yöntem. Üstelik sadece denizanası için değil birçok böcek ısırmalarına karşı da kullanılır.