Kör ve Otizmli Gencin İnanılmaz Piyano Performansı İzleyenleri Ağlattı

30.05.2023 / Kültür / Sanat / Genel

İngiltere'de Channel 4 kısa süre önce The Piano adlı bir realite şovu başlattı. Büyük tren istasyonlarında bulunan enstrümanları çalmaya davet edilen amatör piyanistler gözlemlendiklerini bilmeden performans sergiliyor.

Kör ve Otizmli Gencin İnanılmaz Piyano Performansı İzleyenleri Ağlattı

Dünyanın yaşayan en iyi piyanistlerinden olan Lang Lang ve pop şarkıcısı Mika tarafından izlenen piyano severler, prestijli Royal Festival Hall'da performans sergilemek için bir yarışmaya katıldıklarını bilmiyor. Fakat jüri de olağanüstü bir performansla karşılaşmayı beklemiyordu. Piyanonun başına geçen Lucy adında kör ve otizmli 13 yaşındaki bir kızın performansı her iki müzisyeni de hayran bıraktı.

Twitter'da da viral haline gelen videoda kimse, öğretmeni Daniel Bath'ın yardımıyla piyanonun başına oturan ve ellerinin dahi tuşlara koyulmasında yardımcı olunan Lucy’nin bu performansına inanamadı. Teknik olarak oldukça karmaşık bir parça olan Chopin'in “Nocturne 1 in Si bemol minör (Op. 9, No. 1)"i icra eden bu müzik aşığı kızın yeteneği en çok da Lang Lang'ı şaşırttı.

Ağır otizmi olan Lucy birkaç yıldır piyano çalıyor. Daha önce kör çocuklar için müzik fırsatları sağlayan kar amacı gütmeyen Amber Trust tarafından hazırlanan kısa bir belgesele konu olan Lucy’nin, içinde öğretmeni ve organizasyonun kurucusu Adam Ockelford’un da olduğu yapımda, müzikle ilişkisi ve çalmayı nasıl öğrendiği de açıklanıyor.

Blind and Neurodivergent Lucy Illingworth piano performance

Onunla tanıştığı günü hatırlayan Ockelford, oldukça isyankar bir şekilde "Twinkle Twinkle Little Star" çaldığı küçük bir klavyeyi elinin altına koyduğunu hatırlıyor.

İşte müziğe gerçekten önem veren bir kız ve bu onun dilini, sosyal becerilerini ve hepsinden önemlisi hayattan aldığı zevki açığa çıkarmanın bir yolu olabilir diye düşündüm.

The Piano Yarışması’nda Birinci Olan Lucy, Taç Giyme Töreni’nde Onursal Sanatçılar Arasında Yer Aldı

Leeds tren istasyonundaki performansıyla izleyenleri gözyaşlarına boğan ve hayatta bir kez karşılaşılabilecek bir müzik yeteneği haline gelen Lucy, Londra'daki Royal Festival Hall'da The Piano finaline katıldı. Orada, hocası Daniel Bath ile birlikte Debussy'nin “Arabesk No.1” performansıyla bir kez daha jürinin nefesini kesti ve yarışmayı birincilikle bitirdi.

Hemen ardından bir kraliyet kutlaması olan Windsor Şatosu'ndaki Taç Giyme Töreni’nde de sahne alması istenen 13 yaşındaki kör ve otizmli genç dahi, sahneyi paylaştığı Lionel Richie, Katy Perry, Take That ve Andrea Bocelli gibi çağdaş şarkıcılar ve müzik efsaneleriyle onure edildi. Lucy, kendisinin o ana giden yolunu özetleyen kısa ama canlandırıcı bir melodi olan Bach'ın “Do Majör Prelüd”ünü seslendirdi.