17.02.2020 / Sağlık / Genel

Çin'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1.775'e yükseldi. Ölü sayısı her gün artıyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu'ndan yapılan açıklamaya göre; ülkede Kovid-19 salgınından etkilenen kişilerin sayısı 10 bin 644'ünün durumu ciddi olmak üzere 70 bin 548'e yükselirken, can kaybı ise 1'i Hong Kong'da olmak üzere 1.775'e yükseldi.

koronavirüs tehlikesi büyüyor

Yeni tip koronavirüs (covid-19) hızlı ilerleyişini sürdürürken, Çin dışında yaşanan ölüm vakaları da olmaya başladı. Çin ana karası dışında Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde vaka sayısı 57'ye çıkarken, Makau Özel İdari Bölgesi'nde ise bu sayı 10 olarak açıklandı.

Kovid-19 salgını nedeniyle ülkede son 24 saatte 105 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 48 yeni vaka da tespit edildi. Yeni ölüm vakalarının 100'ü koronavirüs salgının merkezi olan Hubey eyaletinde, 3'ü Hunan, 2'si de Guangdong eyaletinde gerçekleşti.

koronavirüs salgınında son durum

Tayvan Sağlık ve Refah Bakanı Chen Shih-chung, düzenlediği basın toplantısında 27 Ocak'tan beri öksüren ve 3 Şubat'ta zatürre teşhisi konularak hastaneye yatırılan bir hastanın, 15 Şubat'ta yoğun bakım ünitesine alındığını, bugün ise hayatını kaybettiğini açıkladı.

Hayatını kaybeden 60 yaşındaki taksi şoförünün tıbbi geçmişinde hepatit B ve diyabet hastalıklarının olduğu, ancak Çin anakarasına seyahat etmediği ya da enfekte hastalarla teması olmadığı bilgisi verildi. Ancak Hong Kong, Makao ve Çin’den gelen müşterileri olduğu belirtilirken, kendisine yapılan testte koronavirüse rastlandığı kaydedildi.

Ölen kişinin 50 yaşın üzerindeki bir akrabasında da koronavirüs tespit edildiği bilgisi verilirken, son vakayla beraber Tayvan'daki toplam teyit edilen korona virüsü bulaşmış hasta sayısı 20'ye ulaştı.

koronavirüs çin paraları karantinaya alındı

Çin’de Paralar Karantinaya Alındı

Tayvan’daki vaka Filipinler, Hong Kong, Japonya ve Fransa'da kayıt altına alınan ölümlerle birlikte Çin anakarası dışında koronavirüsün neden olduğu beşinci ölüm olarak kayıtlara geçti.

Associated Press ve Guardian'ın aktardığı bilgilere göre Çin Merkez Bankası, ülkede kullanılan para banknotlarını dezenfekte ederek 14 gün boyunca mühürlüyor.