12.02.2020 / Sağlık / Genel

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin'de çıkan yeni tip koronavirüse "Covid-19" adının verildiğini duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde düzenlediği basın toplantısında, yeni tip koronavirüs hastalığının yeni adının Covid-19 olduğunu duyurdu.

koronavirüsün yeni adı covid-19

Ghebreyesus, virüse verilecek ismin herhangi bir ırkı ya da bölgeyi damgalamaması gerektiğine değindiği konuşmasında telaffuzu kolay olan bir isim bulmaları gerektiğini belirtti. Ayrıca bu yeni ismin gelecekteki tüm koronavirüs salgınları için standart bir format olarak kullanılma fırsatı vereceğine dikkati çekti.

Öte yandan bilim insanları da DSÖ’ye yeni nesil koronavirüs için isim bulmaları gerektiği konusunda sürekli çağrıda bulunuyorlardı.

koronavirüs aşısı

İlk Aşı İçin 18 Ay Gerekiyor

Ghebreyesus, virüsün yayılmasının engellenmesi için tüm ülkelere çağrıda bulunduğu konuşmasında ilk aşının tahminen 18 ayda tamamlanacağını söyledi.

Sürenin uzunluğundan dolayı ülkelerin her türlü tedbiri almalarını ve ellerinden ne geliyorsa yapmaları gerektiğine vurgu yapan Ghebreyesus, bilim insanlarının da son derece dikkatli çalışmalarını söyledi.