Koşucu Başörtüsü'ne Tehdit

27.2.2019 / Genel / Spor

Fransız spor malzemeleri satıcısı Decathlon, Müslüman kadın sporcular için piyasaya sürmeye hazırlandığı ürün için tehditler almaya başladı.

Koşucu Başörtüsü'ne Tehdit

Fransız spor malzemeleri firması Decathlon, başörtülü kadın koşucular için piyasaya sürmeyi planladığı ürünü, ülkedeki kamuoyu baskısı sonrası durdurmak zorunda kaldı.

Decathlon yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre, tehditler ve hakaretlerden sonra koşucu başörtüsü üretimini durdurduklarını söylendi.

Fransa’da kavgalara neden olan koşucu başörtüsü, bazı politikacılar tarafından ülkenin laik değerlerine aykırı bulundu. Daha da ileriye giden siyasetçiler Decathlon markasının boykot edilmesini istedi.

Sporcu Başörtüsü

Dünya genelinde bilinen dev marka Decathlon, Fas'ta bu ürünü satıyordu. Decathlon sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre ürün sadece Fransa’da satılmayacak. Konuşmasında bazı Decathlon çalışanlarının fiziksel saldırılara uğradığını da belirtti.

Sağlık Bakanı Agnès Buzyn de yaptığı açıklamada, Fransız firmasının başörtüsü reklamı yapmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un parti sözcüsü olan Aurore Bergé de boykot kararını savunurken, Decathlon’un Fransa değerlerini alt üst ettiğini belirtti. Bu markaya artık güvenmeyeceğini söyledi.

Twitter üzerinden Bergé'ye yanıt veren Decathlon firması ise amaçlarının uygun olmayan spor kıyafeti ile koşmaya çalışan Müslüman kadınların da rahat hareket etmek istediklerini ve bu yüzden onlara uygun ürün sunduklarını belirtti.

Nike Sporcu Başörtüsü

“Eğer Bedeniniz Var ise, Bir Atletsiniz”

Benzer bir ürünü Nike da üretiyor ve satıyor. İnsanların inancına saygı duyduklarını ve hangi dinden olursa olsun her kadının spor yapması gerektiğini savunan Nike, sporcu başörtüsünü satışa sundu.

 

Nike, birçok spor kulübünün yanı sıra sporculara da sponsor oluyor. İnanç ayırmaksızın başörtü takan sporculara da sponsor olan Nike, çıkardığı yeni ürün ile kadın sporcuların daha aktif bir şekilde sektörde olmalarını istiyor.