Kötülük ve Kurnazlık Tanrısı: Loki

9.07.2019 / Tarih / Sinema

Loki Laufeyson, İskandinav mitolojisinde kötülük ve kurnazlık tanrısıdır. Boynuzlu ve şekil değiştirme yeteneğine sahiptir.

Kötülük ve Kurnazlık Tanrısı: Loki

Loki'nin Angrboda ile evliliğinden Jormungandr, Fenrir (Fenris) ve Hel adında üç çocukları vardır. Sigyn ile olan evliliğinden ise Narfi ve Vali adlı iki çocuğu bulunmaktadır. Loki aynı zamanda cinsiyet değiştirebilen bir tanrıdır. Bir aygırı baştan çıkartması gerektiği zaman, bir kısrağa dönüşmüş ve dönüşümden Sleipnir doğmuştur. Sekiz bacaklı bu atı Loki, Odin'e hediye etmiştir. Sleipnir, karada, denizde ve havada çok hızlı hareket eden efsanevi attır.

Loki Kimdir

Kökeni

Loki, aslında bir Buz Devi'dir. Babası Farbauti annesi ise Laufey'dir. Aesir Tanrıları’nın Buz Devleri ile olan savaş sonrası henüz bir bebekken ortada kalmıştır. Odin onu orada bırakmaması gerektiğini düşünüp yanına alıp Asgard’da Thor ile birlikte kardeş olarak büyütmüştür.

Loki yakışıklıdır. Göze hoş görünür fakat yaradılış itibarıyla günahkâr ve kötü huyludur. Diğer tanrıların hepsini suya götürüp susuz getirebilecek kadar kurnazdır. Her konuda fesat düşünür. Aesir’in başını sıklıkla belaya sokar ve yine kurnaz tasarıları sayesinde onları bu belalardan kurtarır.

Kurnazlık Tanrısı Loki

Balder'in Ölümü ve Loki'nin Cezası

Loki karmaşık bir karaktere sahiptir. Diğer Aesir Tanrıları'na oyunlar oynayarak eğlenir. En önemli tuzaklarından biri kör Tanrı Hodr'ı kandırarak, Odin'in oğlu Balder'in öldürülmesini sağlamak olmuştur. Bu hareketinden sonra Odin'in kan kardeşlik bağından çıkarılmış, dünyanın derinliklerindeki bir mağaraya hapsedilmiştir.

Loki mağarada öldürülen oğlu Narfi'nin bağırsaklarıyla bir taşa bağlanmış olarak yatmaktadır. Tepesindeki sarkıtlara dolanmış dev yılanın ağzından akan zehir gözlerine damlamakta ama eşi Sigyn elindeki tahta kapla Loki'yi korumaya çalışmaktadır. Ancak kap dolduğu zaman, boşaltmak için uzaklaştığında Loki zehirden etkilenmekte ve bu da İskandinav inançlarında depremlere sebep olmaktadır. Bu ceza İskandinav mitolojisinde mahşer günü olarak adlandırılan Ragnarok'a kadar devam edecektir.

Kurnazlık Tanrısı Loki

Ragnarok

Ragnarok geldiğinde, Loki ve Heimdall dövüşecek. Bu dövüşün galibi olmayacak, ve her ikisi de savaşta ölecektir. Ragnarok'un ardından yeni yaşam başlayacaktır. Ama Marvel'ın yönettiği filmde konu daha farklı işlenmiştir.

Mitolojide Loki

Marvel Sinematik Evreninde Loki

Loki Asgard'a geldiğinde pek sevilmediğini, Thor'un daha çok sevildiğini fark eder. Daha sonra Loki büyüler ile ilgilenmeye başlar. Büyüdükçe ihanete olan yatkınlığı artan Loki, uzun yıllar boyunca Thor'u öldürüp Asgard'ın başına geçmeye çalışacaktır.