Kral ve Vahşi Köpekleri

23.06.2022 / Genel

Bir kralın on vahşi köpeği varmış. Hata yapan hizmetçilerini veya muhaliflerini köpeklerin önüne yem olarak atarmış.

Kral ve Vahşi Köpekleri

Kral bir gün hizmetçisinin yaptığı bir hatasını görür. Bu hata hoşuna gitmeyince o hizmetçisini de köpeklerin önüne atma emri verir.

Hizmetçi “ben sana on yıl hizmet ettim ve sen bana bunu mu layık gördün” diye krala sitem eder. Kraldan kendisine on gün süre vermesini ister. Kral da on yılın hatırına hizmetçisine on gün yaşama süresi verir.

Hizmetçi hemen köpeklere bakan bekçiye gider. Bekçiye on günlüğüne köpeklere bakmak istediğini söyler. Bekçi şaşkınlık içerisinde bu teklifi kabul eder. Ardından hizmetçi köpekleri besler, temizler ve onlarla yakından ilgilenir.

On gün dolduğunda kral tekrar hizmetçinin köpeklere yem olarak atılmasını emreder. Muhafızlar da hemen hizmetçiyi yakalar ve köpeklerin içine atarlar. Fakat köpekler hizmetçiye saldırmak yerine ayaklarını yalamaya başlar.

Başta kral olmak üzere herkes şaşırır kalır. Kral muhafızlara ve hizmetçisine “köpeklerime ne yaptınız” diye sitem etmeye başlar. Hizmetçi ise hiç durmadan cevabını yapıştırır.

Köpeklere sadece on gün hizmet ettim. Onlar da hizmetimi unutmadılar. Sana on yıl hizmet ettim. Sen ise tek hatamda tüm hizmetimi unuttun.

Kral hatasını anlar ve hizmetçinin serbest bırakılmasını emreder.

Siz de insanlarda hata aramak için kendinizi yormayın. İyiliklerini görün ve iyi davranın. İşte o zaman dünya daha güzel ve yaşanılabilir bir yer olur.