Kremalı Kestane Çorbası

6.3.2019 / Yiyecek / İçecek

Özellikle Bursa ilinin sembollerinden biri olan Kestane’yi, kışın içinizi ısıtacak bir çorba haline getirmek istemez misiniz?

Kremalı Kestane Çorbası

Bu zamana kadar şerbetli-şerbetsiz tükettiğimiz, Marshall pasta olarak tadı damağımızda kalan, şöyle romantik yürüyüşlerde, seyyar satıcılardan pamuk şeker yerine aldığımız kestane, soğuk kış günlerinde soframızı ısıtacak bir çorba olarak da karşımıza çıkıyor. İşte tarifi:

kremalı kestane çorbası özellikleri

Malzemeler:

- 250 gr. kestane

- 4 yemek kaşığı krema

- 2 yemek kaşığı maydanoz

- 1 adet soğan

- Tavuk suyu

- Tuz

- Karabiber

Hazırlanışı:

Soğanları yağda kavuruyoruz ve dibi tutmayacak şekilde karıştırıyoruz. Öncesinde başka bir kapta ısıttığımız tavuk suyunu ekleyip bir süre daha bu işleme devam ediyoruz. Ardından parçaladığımız maydanozlarla bütün halindeki kestaneleri tencereye katıştırarak, yaklaşık yarım saat boyunca pişmeye bırakıyoruz.

Pişirme işlemi bittikten sonra, ocağı kapatıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuma işlemi bitince, tüm malzemeleri, püre kıvamına gelene kadar blenderdan geçiriyoruz. Sonrasında karışımı tekrar tencereye koyarak, kısık ateşte ocağa koyuyoruz. Ve yeniden ısıtma esnasında kremayı yavaşça ilave ederek çorbayı hazır hale getiriyoruz.

Dilersek kestane ve maydanoz ile süsleyerek servis ediyoruz. Afiyet olsun :)

mantarlı kestane çorbası tarifi